Неділя, 21 Липня, 2024

Як виглядали перші світлофори Рівного

Червоний, жовтий, зелений – кольори, які у будь-кого асоціюються зі світлофором. Складно уявити життя сучасного Рівного без цих пристроїв оптичної сигналізації, призначених для регулювання руху учасників дорожнього руху. На раритетних світлинах, зроблених в період Другої світової війни, можна побачити перші рівненські світлофори, пише rivne-future.com.ua.

З історії появи світлофора у світі та в Україні

Щороку в 5-й день серпня весь світ відзначає Міжнародний день світлофора. Цей пристрій оптичної сигналізації призначений для регулювання руху автомобілів, велосипедів, пішоходів та інших учасників дорожнього руху.

Перший світлофор винайшов ще у XIX столітті британець Джей Найт. Він представляв собою газовий ліхтар, зроблений із чавуну. Висота першого світлофора становила 8 метрів. Горів пристрій лише червоним та зеленим кольорами.

Перший світлофор запрацював у британській столиці у 1868 році біля будівлі парламенту. Встановили цей оптичний сигналізаційний прилад, аби захистити британських парламентарів від бричок із кіньми. Тобто, світлофор з’явився на вулицях раніше автомобіля.

Перший світлофор, встановлений у Лондоні, управлявся вручну, мав два семафорних крила, а у темну пору доби підсвічувався гасовим ліхтарем.

Але, як то кажуть, перший млинець – нанівець: одного дня світлофор вибухнув та й до всього ще й поранив поліцейського. Тоді людство, напевно, вирішило, що з цією інновацією на дорогах варто ще почекати. Чекали майже 50 років. І ось у 1910 році був розроблений і запатентований перший автоматичний світлофорний пристрій.

У серпні 1914 року у місті Клівленд (США) з’явився прототип сучасного світлофора конструкції Джеймса Хога. А у 1920 році у Детройті та Нью-Йорку були встановлені світлофори з використанням жовтого кольору – такими, якими ми звикли їх бачити.

Наприкінці 60-х років XX століття Міжнародною конвенцією з дорожнього руху була встановлена єдина для всіх світлофорів світу послідовність вогнів.

В Україні ж перший світлофор з’явився у місті Харків у 1936 році.

Як виглядали перші світлофори у Рівному

Поява перших світлофорів у Рівному продовжує бути дискусійною темою серед дослідників історії Рівного. Відомо, що перші автомобілі у Рівному з’явились у 1914 році, на той час їх було всього три. Однак відомостей, щодо наявності світлофорів на дорогах Рівного у цей період, ми не знаходимо. Очевидно, що це технологічне ноу-хау ще не було відомим для рівнян на початку XX століття.

У міжвоєнний період Рівне знаходилось під владою Другої Речі Посполитої. Рівне було затишним провінційним містечком, в якому рівненський магістрат не поспішав встановлювати світлофори на вулицях.

Переглядаючи раритетні світлини Рівного часів Другої світової війни, вперше опубліковані в Facebook-спільноті «Рівне. Машина часу», можна побачити, що в цей період світлофори вже були на вулицях міста.

Зокрема, увагу привертає світлина зі світлофором на перехресті вулиць Соборна та С. Петлюри. Дослідники історії міста вважають, що перші світлофори у Рівному з’явились в роки радянської окупації міста (1939-1941 рр.).

Ще один світлофор можна розгледіти на фотознімку Головпоштамту 40-х років XX століття. 

Також світлофор можна розгледіти на раритетному фото Рівного, зробленому на розі вулиць Соборна та 16 липня. На знімку 1941 рік.

Як відомо, в роки нацистської окупації Рівне стало центром рейхскомісаріату «Україна».

Йшли роки, десятиліття, кількість транспорту у місті збільшувалась, рух ставав інтенсивнішим, відповідно, і світлофорів на вулицях Рівного ставало більше. Наприклад, станом на кінець 2019 року у місті налічувалось 43 світлофори. А у 2022 році кількість світлофорів у Рівному на балансі Міськсвітла зросла до 60.

Latest Posts

.,.,.,.,.,.,.,. Copyright © Partial use of materials is allowed in the presence of a hyperlink to us.