Вторник, 10 сентября, 2024

История ровенских фонтанов

Слово «фонтан» походить від латинського «fontana», що в перекладі означає «джерело». У давні часи міські фонтани виконували одразу декілька місій. В спекотну пору року з них можна було безкоштовно напитись води і звичайно, водограї були важливим елементом дизайну міського простору. Колись в Рівному ледве не на кожному кроці були фонтани. Зовнішній вигляд та прохолода, яку дарували водограї, робили їх популярними місцями відпочинку серед рівнян, пише rivne-future.com.ua.

Що відомо про перші фонтани у Рівному?

Коли саме в Рівному з’явився перший фонтан невідомо. Але в історичних документах згадується, що у палацово-парковому комплексі маєтку князів Любомирських був не один фонтан. Очевидно, це і були перші фонтани Рівного. Садиба князів Любомирських знаходилась на території сучасного парку «Лебединка». Розкішне облаштування садиби відбулося наприкінці XVIII. Однак у XIX столітті палац і парк почали занепадати.

У 30-ті роки XX століття на території палацику Любомирських на «Гірці» (сучасний парк ім. Тараса Шевченка) проходили ярмарки, які називали Торги Волинські. Відомо, що у 1937 році поруч з павільйонами ярмарку облаштували кольоровий фонтан. Він став справжньою окрасою торгів. Водограй хотіли побачити і містяни, і гості, тому біля нього завжди було людно.

За польської влади в 30-ті роки XX століття у Рівному, поблизу залізничного переїзду з’явився басейн-фонтан. За спогадами очевидців, фонтан облаштували на самому річищі колишнього потужного струмка. Оскільки на той час ця ділянка була з високим рівнем грунтових вод, то кращого місця для штучного басейну годі було й придумати.

Поява нових фонтанів в другій половині XX століття

В післявоєнні десятиліття, в другій половині XX століття в Рівному з’явилися нові фонтани. Тодішні радянські скульптори виготовляли фонтани переважно у вигляді лебедів, квіток, дівчат з тацями наповненими фруктами.

На архівних світлинах рівнян, зроблених в 50-60-х роках, можна побачити фонтани в парку ім. Тараса Шевченка та фонтан на розі вулиць Петлюри і Мазепи. Останній не зберігся до наших днів.

Цікаво, що в парку ім. Тараса Шевченка діяв цілий каскад фонтанів. Вони з’явились на місці протитанкового рову, який було вирито у 1941 році під час відступу Червоної Армії. Проект штучних водойм з фонтанами розробили викладачі Українського інституту інженерів водного господарства (сучасний НУВГП). І уже в 1962 році з’явились фонтани «Богатир», «Дюймовочка» і «Кам’яна квітка».

У 70-80-ті роки в парку відбувалися реконструкції, в результаті яких каскад паркових фонтанів дещо змінив свій вигляд. З часом з трьох фонтанів лишилось лише два – водограй «Кам’яна квітка» знесли.

До речі, фонтан «Богатир» має декілька назв. Його іще називають «Змієборцем», оскільки скульптори вилили фігуру Іллі Муромця, який бореться зі змієм. В народі також побутує назва «Стоматолог», тому що фонтан був реконструйований за кошт рівненських стоматологів.

В др. половині XX століття фонтани також працювали в самісінькому центрі міста. В сквері поблизу «Будинку одягу» було декілька водограїв. Невеликий фонтан з жабенятами тішив рівнян на вул. Соборній, через дорогу від Свято-Воскресенського собору. Також працював фонтан в парку «Хімік».

У 1983 році до 700-річчя міста Рівного з’явились два фонтани в центрі міста. Один із них напроти готелю «Мир», а інший поряд – за кінотеатром «Україна».

Рівнянам особливо подобалось проводити час біля міських фонтанів. Окрім такої бажаної прохолоди влітку, вони дарували радісні емоції та гарний настрій. Біля рівненських фонтанів призначали зустрічі та романтичні побачення. А на згадку про щасливі моменти життя біля водограїв робили фотографії.

Latest Posts

.,.,.,.,.,.,.,. Copyright © Partial use of materials is allowed in the presence of a hyperlink to us.