Неділя, 26 Травня, 2024

Історична атракція, або цікаве про найстаріший тролейбус України з Рівного

Грудень 1974 року. На вулиці Рівного вперше виїхав «рогатий» транспорт. Одразу 20 чехословацьких тролейбусів Škoda почали рух з майдану Незалежності. Для міста той день був справжнім святом, пише rivne-future.com.ua.

Вірою й правдою служили рівнянам витривалі тролейбуси моделі Škoda 9Tr, аж допоки не стали застарілими та раритетними. На початку XXI століття вони перетворювалися на музейні експонати у європейських країнах, «списували» їх і в українських містах. Проте у Рівному ще станом на 2018 рік курсувало 8 таких тролейбусів, а один із них згодом перетворився на свого роду «музей на колесах». Про нього і піде розповідь далі.

Дещо про модель Škoda 9Tr

Модель тролейбуса Škoda 9Tr випускалася чехословацьким підприємством «Škoda-Ostrov» з 1960 по 1982 рік. Ці моделі експлуатувалися у різних країнах, однак найбільше їх зустрічалося на теренах держав, які входили до Радянського Союзу.

Моделі Škoda 9Tr були з двома або трьома дверима ширмового типу. Найбільше тролейбусів зі згаданого модельного ряду – 1220 курсувало по Києву. Починаючи з кінця 1980-х років, тролейбуси Škoda 9Tr почали поступово замінювати, а після відновлення Україною незалежності цей процес прискорився.

У Рівному тролейбуси моделі Škoda 9Tr вперше вийшли на свої маршрути у грудні 1974 року. Для багатьох містян поява «рогатого» транспорту на вулицях рідного міста стала справжнім святом. Тодішній тролейбусний парк у місті налічував 20 одиниць Škoda 9Tr.

«Музейний експонат» на колесах

Йшли роки, а за ними десятиліття. З часом Škoda 9Tr ставали застарілими та несучасними – їх, як уже згадувалося, замінювали на нові тролейбуси. Чомусь так склалося, що Рівне найдовше з українських міст не могло розпрощатися з чеськими тролейбусами марки Škoda 9Tr. Це пояснювалося низкою причин.

Та, напевно, однією з найголовніших було те, що Škoda 9Tr зарекомендувала себе, як дійсно дуже надійна машина. Чимало водіїв, які роками проїздили на тролейбусі даної моделі, називали його найбільш надійним та витривалим.

Тож не дивно, що станом на 2018 рік у нашому місті курсувало 8 таких тролейбусів, а один із них був службовим. А 30 листопада 2020 року у Рівному відзначили 60-річчя експлуатації тролейбусів Škoda 9Tr.

У 2020 році шпальти місцевих та всеукраїнських видань майоріли інформацією про те, що вулицями Рівного курсує унікальний тролейбус – той самий Škoda 9Tr, який першим вийшов на маршрут у далекому 1974 році. Раритетний Škoda 9Tr привертав увагу мешканців інших міст та навіть іноземних туристів, адже у європейських країнах такі тролейбуси стали музейними експонатами. Іноземці навіть скуповували їх, аби представляти, як цінний  історичний об’єкт.

Зокрема, у вересні 2021 року екскурсію Рівним на найстарішому тролейбусі в Україні замовили гості з Німеччини. Один із туристів – Паскаль Шютце з Постдама спеціально приїхав до Рівного, щоб побачити тролейбусні лінії, які у його рідному місті закрили ще у 1995 році, а також раритетний Škoda 9Tr, який був на ходу.

Реставрація тролейбуса

У 2023 році легендарний рівненський Škoda 9Tr реставрували практично до заводського стану. Спеціально для цього замовляли оригінальні запчастини з Чехії та з інших країн. Рівнянам залюбки допомогли, адже тролейбус став надбанням не лише Рівного, а й всього світу.

Капітальний ремонт транспортного засобу тривав близько пів року, Загалом на його оновлення знадобилося 500-600 тис. гривень.

Після оновлення тролейбус-легенда більше не виходив на рейсові маршрути, однак був доступний для приватних замовлень. Та головною місією раритетного транспортного засобу відтоді стало збереження історичної спадщини Рівного та привернення уваги туристів до нашого міста. Варто зазначити, що з цим чеський Škoda 9Tr непогано справлявся.

Latest Posts

.,.,.,.,.,.,.,. Copyright © Partial use of materials is allowed in the presence of a hyperlink to us.