Вівторок, 10 Вересня, 2024

Захоплива історія Рівного: як місто тричі ставало столицею України

Гостинне, мальовниче і самобутнє, Рівне не лише місто з красивою архітектурою і зеленими вулицями. Саме тут приймалися доленосні рішення, які впливали на розвиток України. Рівне ставало столицею в буремні часи, коли Київ не був безпечним місцем для керівництва країни. Саме тут, на заході, можна було зібрати необхідні резерви, щоб повернутися на береги Дніпра з новими силами, пише rivne-future.com.ua.

Українська Народна Республіка з центром у Рівному

В далекому 1919 році Директорія УНР, яку очолював Симон Петлюра була змушена залишити Київ. Агресивні дії Червоної армії були спрямовані на знищення керівництва країни, тому оперативна зміна дислокації Директорії була виправданою. Залізнична станція Рівного стала місцем, де підписувалися законодавчі документи і вирішувалася доля країни. Нова столиця дала змогу ефективно здійснювати управління Україною, незважаючи на серйозні труднощі. В цей час з’явилася приказка, яка влучно демонструє реальну історичну картину. “Під вагоном територія, у вагоні Директорія”. Саме з того тісного вагону піднялася хвиля активізації дій Української Народної Республіки, а Борис Мартос став на чолі нового уряду країни. Більшовицька навала зламала плани новоствореного державного органу, після чого Директорія була змушена залишити місто. Вдруге Рівне стало столицею України навесні 1919 року за ініціативою генерала-хорунжого Володимира Оскілка, який організував державний переворот. Проте і цього разу головним містом країни Рівне було недовго. Війська головного отамана УНР зупинили Оскілка і не дали здійснитися його амбіційним планам.

Рівне – столиця Рейхскомісаріату “Україна”

У 1941 році Німеччина окуповує значну частину українських та білоруських земель, створюючи нову державну одиницю. Рейхкомісаріат “Україна” зі столицею у Рівному отримує жорстокого і кривавого очільника. Еріх Кох, якого ще називали “маленьким Сталіним”, навіть ініціював випуск місцевих грошей. Центральний емісійний банк України друкував гроші у Рівному, щоб забезпечити розвиток місцевої економіки. Офіційний курс українського карбованця до німецької марки становив 10 до 1. Еріх Кох побудував у Рівному справжній секретний бункер, в якому ще не довелося побувати пересічним містянам. Триповерхова бетонна споруда, яка сягає десятків метрів вглиб землі була необхідна для зберігання цінностей та секретних матеріалів. Окупанти вважали за потрібне оберігати таємниці своєї держави за будь-яку ціну, тому побудували неприступну підземну фортецю, яка знаходиться на території сучасного Рівненського краєзнавчого музею. У 1944 році окупанти були змушені залишити Рівне, а столицею України знову став величний Київ.

Історія Рівного захоплює і надихає. Автентичні вулички старої частини міста розповідають про видатні події давно минулих днів. Прогулянка обласним центром завжди дарує приємні емоції. Рівне може неочікувано відкритися з невідомої сторони, варто лише захотіти дізнатися його таємниці та секрети.

Latest Posts

.,.,.,.,.,.,.,. Copyright © Partial use of materials is allowed in the presence of a hyperlink to us.