Середа, 29 Травня, 2024

ТОП-10 Покровських храмів Рівненщини

До свята Покрови Пресвятої Богородиці, яке традиційно відзначають 14 жовтня, з неймовірною повагою ставляться українці. Під час мандрівки різними регіонами України можна ледь не в кожному місті зустріти храм на честь Покрови. «rivne-future.com.ua» розповість про 10 соборів, церков і монастирів Рівненської області, які колись назвали на честь Покрови Пресвятої Богородиці. Допоможе пізнати рідний край «my.rv.ua».

1. Свято-Покровський жіночий монастир (Гоща)

"

Це ексклюзивний монастир на Рівненщині, який назвали на честь Святої Покрови. В далекому 1629 році Регіна (Ірина) Соломирецька, княгиня Гойська, яка завжди виступала за православну церкву, створила в Гощі православний монастир св. Михаїла з школою.

У 1629-1672 рр. Гощанський Михайлівський чоловічий православний монастир був осередком культури та освіти на Волині. При монастирі функціонувала вища школа, де працювали такі відомі люди, як І. Гізель, Г. Старушин, Л. Баранович. Під час навали кримських татар на містечко у 1672 році деякі приміщення, які були виготовлені з дерева, згоріли.

Після цієї пожежі монастир крок за кроком відбудовувався, наприкінці XVII століття перейшов до греко-католицької єпархії.

У радянську епоху (1939-1991 рр.) монастир припинив функціонувати. Повернувся до звичного ритму життя лише у 2004 році, і став Покровським жіночим православним монастирем Української православної церкви.

2. Церква Святої Покрови у Золотієві (Рівне)

"

У Рівному є не лише Свято-Покровський кафедральний собор,  а й ще храм, який звеличує Покрову Пресвятої Богородиці у Золотієві.

Фінансував будівництво цієї дерев`яної церкви поміщик Лук`ян Дворжанський у 1855 році.

3. Свято-Покровський собор (Дубно)

"

Мікрорайон цукрового заводу у Дубно відомий неймовірно красивим Свято-Покровським собором. Остаточне завершення будівництва відбулося у 1995 році. Цю споруду не можливо не примітити, особливо тому, хто мандрує місцевою трасою у сторону Тернополя.

4. Свято-Покровський храм (Млинів)

"

Свято-Покровський храм у Млинові звели у 1840 році. Спочатку його назвали на честь Олександра Невського, але пізніше перейменували. При Свято-Покровській церкві діє духовний центр, основним завданням якого є зміцнити моральні цінності серед молодого покоління, регулярно видається газета «Духовний вісник Млинівщини».

5. Свято-Покровський собор (Сарни)

"

Багаторічну історію має Свято-Покровський собор у Сарнах. Фундамент під нього був закладений у парку залізничників у 1913 році. Так як саме в ці роки відбулося багато відомих і трагічних подій (війни, революції), то зрозуміло, що церкву вчасно не змогли побудувати. А після Другої світової війни на фундаменті майбутнього собору за постановою тодішньої місцевої влади організували розважально-танцювальний майданчик.

Тільки на початку 90-х років вірячи Свято-Покровської церкви відстояли свої права та домоглися від місцевої влади про відновлення православного собору. У 1990-му році фундамент майбутнього собору був освячений тодішнім архієпископом Рівненським та Острозьким Іринеєм (на даний момент митрополит Дніпропетровський і Павлоградський).

3 червня 1994 року Свято-Покровський собор у Сарнах був офіційно освячений. Там є мощі святого Миколи Чулотворця, які транспортували сюди з міста Бар, що в Італії, зображення чудотворної стопи Божої матері з Почаєва, безліч ікон. На всьому цьому історія собору не завершується, а тільки продовжується. І роблять це прості люди, які відвідують його з року в рік.

У Рівненській області є невелика кількість старовинних церков з дерева, які теж назвали на честь Святої Покрови.

6. Покровська церква (с. Обарів)

"

Зведена в 1781 році і функціонує дотепер.

7. Свято-Покровська церква (с. Великий Стидин)

ЇЇ звели у 1768 році на гроші прихожан. Покровська церква і дзвіниця у селі Великий Стидин мають статус пам`яток архітектури та містобудування національного значення. Цей тандем є прикладом волинської школи дерев`яної народної архітектури. Її неможливо пропустити, церкву видно одразу при в`їзді в село.

8. Церква Покрови Пресвятої Богородиці (с. Хотин Радивилівський район)

"

Це пам`ятка дерев`яного зодчества кінця XIX століття. Зводили церкву декілька років, освятили у 1880-му. Серед всіх ікон, які є у храмі, є одна ікона, яка була куплена у Почаєві у той час, коли вирувала епідемія чуми.

Існує легенда, що житель з Хотина повіз у берестечко виправляти шкуру коня (середина XIX ст.), і коли мусив забирати її назад, у ремісничо-торгівельному містечку відбувся спалах чуми. Великий смуток охопив тодішню вулицю Двірську (зараз Шкільну). Від цієї хвороби вимирали цілі сім`ї. Люди вирішили звернутися до Бога. Разом, своїми силами купили ікону. Із багато численними молитвами вся процесія обійшла навколо села – і хвороба зникла та більше не з`являлася.

9. Свято-Покровська церква (с. Бронники Рівненський район)

"

Церква розпочинає свою історію ще з 1754-го року. Саме тоді в селі звели дерев`яну церкву. У XIX-XX столітті місцеві віряни неодноразово бралися за будівництво нового храму. І тільки у 1927-му році був закладений перший камінь нової Свято-Покровської церкви поблизу старого храму. У 1929-му році новеньку церкву освятив протоієрей Миколай Рогальський із Рівного.

10. Свято-Покровський кафедральний собор Православної церкви України (Рівне)

"

Храм назвали на честь одного з православних празників Свята Покрови Пресвятої Богородиці. Перший камінь майбутнього собору заклав у 1990-му році тодішній предстоятель Української православної церкви патріарх Мстислав. Наприкінці 1990-х років почав функціонувати нижня частина собору – на честь усіх святих землі Волинської.

Освячував споруду (верхню її частину) патріарх Київський і всієї Русі-України філарет у 2001-му році.

Покровський собор – це ексклюзивне спорудження, один з найбільших та найвищих храмів України.

Споруду звели за проектом архітектора Віктора Ковальчука. Собор побудували орієнтуючись на українську символіку. Зокрема золотий тризуб з хрестом на його фронтоні, вітражні хрести віконних заповнень зроблені у вигляді орнаментів, які нагадують волинські рушники, золоті куполи, біло-блакитного кольору стіни.  

Як бачимо, Рівненщина може пишатися не лише величним та неповторним Покровським собором у обласному центрі. Є відомі та маловідомі церкви та храми, які звеличують та прославляють Покрову. На Рівненщині вони є і їх варто побачити.

Latest Posts

.,.,.,.,.,.,.,. Copyright © Partial use of materials is allowed in the presence of a hyperlink to us.