У наш час цифровізації важко знайти людину, яка б не користувалася мобільним звʼязком, банківськими картками, не замовляла послуги чи товари в онлайн форматі, чи не користувалася електронною поштою, пише сайт rivne-future.com.ua.
Ці речі стали для нас звичним явищем.
Проте є категорія людей, які можуть відчувати певні труднощі користуючись благами цивілізації. Це літні люди, яким важливо вміти замовити ліки чи оплатити комунальні платежі через інтернет, поповнити рахунок на телефоні, знайти чи перевірити необхідну інформацію у всесвітній мережі тощо.
З метою навчання людей елегантного віку базовим цифровим навичкам запроваджено різноманітні освітні платформи, відкрито в доступних для літніх людей місцях хаби цифрової освіти.
А ще, навчатися протягом усього життя – це вимога часу, адже в сучасному світі надто швидко відбуваються зміни, тому знань, отриманих у школі чи інституті може бути недостатньо.
Спеціальне навчання
У Рівненській обласній науково-медичній бібліотеці працює хаб цифрової освіти, де люди елегантного віку мають можливість звернутись за допомогою та отримати консультацію з питань цифрової грамотності.
Основною метою створення хабу в бібліотеці є забезпечення мешканців Рівненщини доступом до сучасних технологій та знань.
Хаби цифрової освіти – це простір, де кожен має можливість опанувати навички цифрової грамотності, а також отримати доступ до сайту Дія.Освіта.
Дія.Освіта має понад 6000 хабів, які розташовані в бібліотеках, університетах, школах, громадських організаціях, ІТ-компаніях, в приватному секторі, ЦНАП тощо.
Для того, щоб хаб цифрової освіти почав повноцінно працювати, необхідно здійснити відповідну реєстрацію на порталі Дія.Освіта та фахівцям, які будуть залучені у проєкті, пройти відповідне навчання.
Рівненська обласна науково-медична бібліотека на порталі Дія.Освіта вже була зареєстрована упродовж трьох років. Та лише зараз працівники бібліотеки пройшли необхідне навчання і готові фахово допомагати рівнянам в опануванні цифрових технологій.
Про послуги
Рівненська обласна науково-медична бібліотека запрошує рівнян відвідати їх заклад та отримати у фахівців кваліфіковану допомогу в опануванні цифрових технологій. Як зазначають у бібліотеці, в таких послугах найбільш зацікавленими будуть рівняни старшого та похилого віку.
Що можуть отримати рівняни, завітавши у бібліотеку:
- знання основ компʼютерної грамотності, а саме: як налаштувати та застосовувати мобільні пристрої та компʼютерну техніку для власних потреб; вміння налаштовувати периферійні пристрої введення та виведення даних, таких як принтер, сканер, мультифункціональні пристрої;
- вміння використовувати системне програмне забезпечення: знати базове програмне забезпечення; розрізняти функціональне призначення додатків на компʼютері та телефоні; розуміти особливості та основні функції програмного забезпечення; вміти усувати несправності; вміти самостійно опановувати нові застосунки;
- вміння використовувати основні застосунки: встановлювати, налаштовувати, використовувати та опановувати нові застосунки, вміти оновлювати та підтримувати їх в робочому стані;
- вміння користуватися інтернетом та онлайн-застосунками, онлайн-сервісами: користування різноманітними браузерами/пошуковими сервісами, створення власних акаунтів, логінів та паролів проходження авторизації, безпечне надання персональних та конфіденційних даних; користування урядовими онлайн-сервісами, фінансовими застосунками, соціальними, освітніми та комунікаційними онлайн-сервісами, застосунками е-комерції тощо;
- розуміння, що таке цифрова ідентичність, знання про те, які саме дані про особу збираються, з якою метою та якими засобами; уміння налаштовувати параметри цифрової ідентичності та визначення політики розповсюдження даних про власні цифрові ідентичності; здатність захистити власну репутацію онлайн; правильне видалення облікових записів, які не використовуються;
- вміння перевіряти надійність джерел даних, інформації та цифрового контенту;
- вміння використовувати цифрові засоби та технології для продажу, закупівлі товарів і послуг, збереження здоровʼя, хобі, самоосвіти, організації відпочинку та здорового способу життя, отримання соціальних та державних електронних послуг;
- вміння використовувати цифрові інструменти та застосунки з метою соціальної, особистісної самореалізації, розвитку здібностей;
- вміння використовувати месенджери (Viber, WhatsApp), відеоконференцій (Zoom, Google Meet), служби електронної пошти (Gmail, Yahoo, Ukr.net тощо) для організації онлайн-спілкування;
- навички реалізації громадянської позиції за допомогою цифрових технологій, використання е-послуг, здатність брати участь у житті суспільства, територіальних громад шляхом використання державних і приватних цифрових послуг, використання цифрових технологій для захисту своїх прав та свобод, вираження власної громадянської позиції.
Це далеко неповний перелік тих послуг, що надаються фахівцями Рівненської обласної науково-медичної бібліотеки.
Порядок надання послуг
Щоб отримати необхідну консультацію достатньо відвідати бібліотеку, де працює хаб цифрової освіти. Попереднього запису не потрібно.
Заклад працює щодня, крім вихідних.
Проте робота хабу обмежена: послуги можна отримати з 9.00 до 11.00.
Фахівці запрошують усіх, а не лише людей поважного віку, відвідати бібліотеку та скористатися можливістю опанувати цифрові технології.
А рівняни поважного віку можуть скористатися можливістю та навчитись здійснювати з телефону оплату комунальних послуг, отримати допомогу в налаштуванні різноманітних телефонних застосунків, зацифрувати документи тощо.
Усі послуги надаються безоплатно.
Адреса хабу цифрової грамотності при Рівненській обласній науково-медичній бібліотеці: м.Рівне, вул.Котляревського, 2.
Джерела:
- https://ronmb.rv.ua/novini/u-naukovo-medichnjj-bblotec-pracju-khab-cifrovo-osvti.html
- https://osvita.diia.gov.ua/hubs
- https://osvita.diia.gov.ua/uploads/1/6287-proekt_ramki_cifrovoi_kompetentnosti_gromadan_ukraini_digcompua_2_2.pdf
- https://www.rv.gov.ua/news/biblioteka-rivnenshchyny-stala-khabom-tsyfrovoi-osvity