Пятница, 13 сентября, 2024

Самое старое здание Ровно

Найстарішою будівлею Рівного вважається Свято-Успенська церква, яку побудували в 1756 році. Навколо культової споруди створено чимало переказів. Храм користується популярністю серед закоханих пар. Багато наречених хочуть повінчатися в цій церкві, адже тут відчувається особлива та неповторна аура. Цей храм неодноразово планували знести, проте спільними зусиллями місцевих жителів вдалося зберегти рівненську святиню. Далі на rivne-future.

Загальні відомості про Свято-Успенську церкву

Свято-Успенську церкву віддавна ще називають Омелянівською. Через неї можна було дістатися до села Велика Омеляна, розташованого неподалік Рівного. Історики не дійшли спільного висновку, чи існувала на місці теперішнього храму інша церква. 

Свято-Успенською церквою пишається вся Рівненська область, адже її відносять до перлин стародавньої Волинської дерев’яної архітектури. У писемних згадках зазначено, що церкві надавали особливого значення протягом різних періодів. Віряни та гості обласного центру охоче відвідують осередок українського-православних традицій та прагнуть відчути атмосферу храму. У кінці XVIII століття до парафії Свято-Успенської церкви входили 71 двір із населенням 325 осіб у Рівному та 36 дворів у селі Тютьковичі.

Історичні документи зафіксували, що у 1756 році завершили зведення Свято-Успенської церкви та відбулося її освячення. Точної дати, коли розпочали будівельні роботи і чи існувала на місці храму попередниця, невідомо. Частина рівненських краєзнавців припускають, що на місці церкви у давніші часи стояла інша споруда. До наших днів збереглася лише одна святиня XVIII століття. У свій час вона розташувалася на окраїні Рівного. Існує ще одна назва церкви – Шевченківська, бо зараз розміщена на відповідній вулиці.

Свято-Успенську церкву збудували за кошти прихожан, не використовуючи при цьому цвяхів. Унікальна технологія була широко розповсюдженою в ті часи. Сучасними істориками та знавцями архітектури доведено, що майстри використовували такий спосіб доволі часто, а будівлі при цьому зберігалися довго.

Легенда найстарішої церкви Рівного

За давньою легендою, саме тут молився керівник гайдамацького повстання Іван Гонта разом зі своїми побратимами перед початком битви із шляхтою Польщі. Цікаво, у прибудові до церкви можна побачити частину ланцюга XVIII століття, яким приковували невіруючих прихожан. Такий метод застосовували, щоб люди публічно покаялися і стали наукою для інших.

Історичні джерела повідомляють, що стіни в храмі спочатку розписані не були. Згодом, у 1784 році невідомим майстром у м. Санкт-Петербург виготовлено дерев’яний іконостас у стилі бароко. Він містить елементи різьби, а розписаний золотими та срібними фарбами. Нині церква прикрашена розписами, які з’явилися тут вже пізніше, у 80-ті роки XX століття. У Свято-Успенській церкві є старовинні ікони, якими пишається настоятель храму отець Борис. Він каже, що точних відомостей про їх належність саме цій святині немає. У радянські часи церква була однією з декількох у місті Рівне. Сюди ж звозили ікони з інших місць. Тут збережено реліквію, датовану 1790 роком. Перекази свідчать, що вона належить виключно Свято-Успенській церкві.

Рівняни неодноразово рятували церкву від знищення

Свято-Успенська церква дивом збереглася до нашого часу. Ані масштабна пожежа у Рівному в XVIII столітті, ані панування Польщі, ані Друга світова війна не зазіхнули на святе місце. Найстрашнішим ворогом була радянська влада, керівництво якої в 60-х роках XX століття розпорядилося знищити церкву. Стара споруда не вписувалася в плани і заважала прокладанню залізничного шляху та будівництву поряд будівлі для компартійних органів. На місці храму мав з’явитися гуртожиток текстильного технікуму. Можливо, так би й трапилося, якби активісти нашого міста не заступилися за церкву, яку відвідували споконвіків. Віряни не змогли б пробачити собі, якби на їхніх очах знесли святиню. Писали листи, збирали підписи, навідувалися до тодішньої влади особисто. На прохання не руйнувати церкву таки звернули увагу.

У приміщенні обласного краєзнавчого музею збережено лист Григорія Лукашевича, написаний у 1963 році. Чоловік мешкав на вулиці Шевченка, часто відвідував храм і активно боронив його. Рівнянин доводив на папері, що храм являється цінною пам’яткою архітектури і його стіни чули молитву уманського сотника Івана Гонти. Давно вже відійшов у вічність Григорій Лукашевич, але до цих пір старожили не забули його вчинку.

У 2001 році на території храму біля старовинної дзвіниці встановили пам’ятний знак на честь відомого волинського травознавця Михайла Носаля. Він тривалий час мешкав у Рівному біля Свято-Успенської церкви та певний період був її настоятелем. Михайло Носаль являється лікарем народної медицини та створив перші книги з травознавстра в Україні.

Свято-Успенська церква втрачає свою автентичність

У 1979 році Свято-Успенській церкві присвоїли звання пам’ятки архітектури національного значення. У 2006 році відзначали черговий ювілей храму і в честь такої дати провели реставраційні роботи. З’явилася нова металева огорожа, внутрішні стіни укріпили та оббили водостійкою фанерою, поклали новий паркет, провели газ та опалення, а також поміняли електропроводку. Зовні храм пофарбували і покрили новою бляхою.

Свято-Успенська церква знаходиться під опікою церковної громади. Надвірні будівлі, дзвіниця та сама святиня виглядають охайними, доглянутими. Порівнюючи світлини початку та кінця минулого століття, можна помітити відмінності у зовнішньому вигляді церкви разом з прилеглою територією. Дзвіниця, яка виходить на вулицю Шевченка, вже позбулася дверей. Закрили віконниці верхнього ярусу. На самій церкві з’явилися два нові куполи. Історики та науковці вважають, що перебудовники в цьому плані перестаралися, адже спочатку на даху храму височів єдиний купол і це було родзинкою духовної будівлі. Цю особливість відзначали у давніх історичних джерелах та зображали на колишніх світлинах.

Держава не звертає уваги на дії реконструкторів та не виділяє коштів на утримання церкви. Дякуючи вірянам та небайдужим людям, храм підтримують в хорошому стані.

Latest Posts

.,.,.,.,.,.,.,. Copyright © Partial use of materials is allowed in the presence of a hyperlink to us.