П’ятниця, 18 Жовтня, 2024

Культурна спадщина: які таємниці зберігає Музей фотографії та історії Рівного

З появою сучасних гаджетів цінність фотографії зменшилась. Щоб зробити знімок, потрібен смартфон і кілька секунд. Та до появи сучасного обладнання для фото- та відеозйомки все було інакше. Зробити фотографії могли лише спеціалісти. Процес займав багато часу та вимагав використання масивного обладнання. Закладів, де можна побачити фотоапарати, за допомогою яких раніше робили фото, небагато, пише сайт rivne-future.com.ua. В Україні музеїв фотографії одиниці. Урочисте відкриття одного з них відбулось у 2021 в Рівному.

Шлях до відкриття музею

Засновником Музею фотографії та історії є талановитий український фотохудожник Олександр Харват. Понад 10 років він збирав фотокамери та інше обладнання, щоб створити колекцію експонатів для омріяного закладу. В музеї їх більше тисячі. Деякі предмети Олександр купував сам, частину експонатів він отримав у подарунок.

Першими музейну колекцію поповнили старі фотоапарати Харвата, на яких він вчився фотографувати: «Смєна», «Чайка», «ФЕД-2», «Зеніт». Внесок у розвиток музею зробили й колеги фотохудожника: Олексій Москаленко, Валерій Бромберг, Сергій Гамлюк та інші.

Знайомі Олександра, дізнавшись, що він колекціонує фотографічне обладнання, почали приносити йому свої старі фотоапарати. Особливо активно люди почали дарувати механічні фотокамери, коли їм на зміну прийшли цифрові.

Фото: Суспільне Рівне

Крім фотокамер, у музеї можна побачити кінокамери різних років випуску, книги про мистецтво фотографії, старі фотоальбоми. Є тут експонати, що стосуються безпосередньо історії Рівного: фотографії із зображенням населеного пункту в різні часи, листівки, книги та альбоми про місто.

Ще у 2014 році Олександр Харват заснував фотошколу, яка розташовувалася на вулиці Шевченка, 105. Потім фотохудожник переїхав у просторіше приміщення на Соборній, 1, де діють обидва заклади — і музей, і школа фотографії.

Найцікавіші експонати

У колекції Музею фотографії та історії Рівного є чимало рідкісних експонатів закордонного та радянського виробництва. Тут можна побачити приладдя, яке використовували для створення фотографій ще в XIX столітті.

Одним із найцінніших експонатів є німецький фотоапарат, якому понад 100 років. До музею він потрапив випадково. Харвату зателефонував незнайомий чоловік та повідомив, що на Київщині зберігається раритетна фотокамера, яку можуть передати рівненському музею.

Фото: Суспільне Рівне

Коли Олександр приїхав за фотоапаратом, то побачив 90-кілограмовий пристрій для створення фотознімків розміром 50х50 см. Щоб зробити фото такою камерою, потрібно витратити майже годину часу. У процесі фотографування використовують покриті світлочутливою рідиною скляні касети вагою близько 7 кг або папір.

Олександр Харват зазначає, що таких фотоапаратів в Україні більше немає. Подібні пристрої фотохудожник бачив лише за кордоном.

Найстарішим експонатом у Музеї фотографії та історії Рівного є проєктор «Чарівний ліхтар». Створили його в XIX столітті й використовували ще до появи фотографій. Оскільки електричних ламп у ті часи ще не існувало, як джерело світла в пристрої використовували гасову лампу.

Про проєктор «Чарівний ліхтар» Олександр Харват дізнався від свого колеги з Чернівців. Обладнання зберігалося на горищі одного чернівчанина. Харват доставив проєктор у Рівне та відреставрував його.

Цікавість викликають і найменші експонати музею — шпигунські камери. Серед них є камери американського та японського виробництва. Розмір кадру таких пристроїв складає 10х14 мм. Також у музеї зберігається шпигунська камера радянського виробництва, яка маскується під ґудзик.

Відкриття Музею фотографії та історії Рівного — результат наполегливої праці Олександра Харвата. Завдяки завзятості українського фотомитця з’явився заклад, де кожен охочий може дізнатися про виникнення та розвиток фотомистецтва. Відвідування музею є безплатним, але на знак подяки можна зробити добровільний внесок у розвиток музею.

Latest Posts

.,.,.,.,.,.,.,. Copyright © Partial use of materials is allowed in the presence of a hyperlink to us.