Кожне місто має унікальну історію, хранителями якої є музеї. В них зберігають археологічні знахідки, етнографічні експонати та інші цінні артефакти. Музеї Рівного розкажуть про події, що сягають корінням у далеке минуле. Відвідувачі цих закладів мають можливість познайомитися з досягненнями та життєвим шляхом видатних людей міста, культурою та традиціями місцевого населення. Тож якщо є бажання краще зрозуміти різні епохи, культуру та досягнення Рівненщини, варто завітати у місцеві музеї, пише сайт rivne-future.com.ua.
Рівненський обласний краєзнавчий музей
Рівненський обласний краєзнавчий музей розташований у центрі Рівного на вулиці Драгоманова, 19. Мешканці міста та його гості проходять повз заклад, коли прогулюються у Парку молоді — популярному місці відпочинку, яке місцеві жителі називають «Лебединка».
На території краєзнавчого музею є паркова зона, зразки цивільної та військової техніки на оглядовому майданчику. А ще тут можна побачити частину споруди колишньої оранжереї польської князівської родини Любомирських.
Будівництво споруди, у якій міститься Рівненський обласний краєзнавчий музей, у 1836 році ініціював князь Федерік Любомирський. Первісно приміщення призначалося для переміщення сюди заснованої у 1832 році в Луцьку чоловічої гімназії.
Будівлю у стилі провінційного класицизму зводили під керівництвом видатного архітектора Жана-Якуба Бургіньйона, який працював при дворі Любомирських. Будівництво приміщення для чоловічої гімназії завершилося у 1839.
Історія сучасного Рівненського краєзнавчого музею бере початок у 1940. В цей рік Комуністична партія (більшовиків) України ухвалила постанову про створення закладу, який буде вивчати, збирати та експонувати матеріали про історію та природу Полісся та Рівненщини зокрема.
Приміщення колишньої чоловічої гімназії було передано Рівненському обласному краєзнавчому музею у 1975 році. З тих пір заклад розташовується там. Він має чотири відділи:
- історії;
- природи;
- етнографії;
- художній.
Виставкові колекції музею налічують сотні тисяч експонатів.
Адміністрація Рівненського обласного краєзнавчого музею не обмежується продажем оглядових квитків. Заклад організовує майстер-класи та екскурсії з елементами квесту. Такі активності особливо викликають інтерес у юних відвідувачів.
Є можливість замовити тематичні екскурсії українською або англійською. В переліку послуг Рівненського обласного краєзнавчого музею є театралізовані екскурсії. Вони дозволяють відвідувачам глибше зануритися в атмосферу конкретної епохи.
Літературний музей Уласа Самчука
Літературний музей Уласа Самчука розташований на вулиці Симона Петлюри, 17. Заклад є філією Рівненського обласного краєзнавчого музею.
Улас Олексійович Самчук — письменник, публіцист та журналіст, який змінив уявлення про Україну. Він був одним із перших, від кого світ дізнався про Голодомор 1932-1933 років. За трилогію «Волинь» Самчука планували висунути на Нобелівську премію, але цього так і не сталося.
Улас Олексійович родом з села Дермань на Рівненщині. Майже все життя письменник провів в еміграції. Але це не завадило йому бути літописцем свого часу та голосом українського народу. За це зарубіжні дослідники прозвали його українським Гомером.
20 лютого 2007 року виповнилося 102 роки від дня народження письменника. В цей день в Рівному вшанували пам’ять Уласа Самчука відкриттям музею, присвяченого життєвому та творчому шляху видатного українського діяча.
Експозиція закладу не тільки знайомить з творчим доробком письменника. Вона створена таким чином, щоб акцентувати увагу відвідувачів на впливі Самчука на український літературний процес ХХ століття.
В музеї представлені твори Уласа Олексійовича, з-поміж яких особливу цінність становлять перші видання видатної трилогії «Волинь». Тут зберігаються фотографії, листи та особисті речі письменника.
В Літературному музеї Уласа Самчука особлива увага приділена періоду життя українського діяча в 1941-1943 рр. В цей час письменник жив та працював у Рівному. В музеї зберігаються речі з приміщення в будинку Мучинських, яке винаймав Улас Самчук: письмовий стіл, стільці, сервант, фортепіано, картина Кричевського «Полтавський краєвид» та інші.
Крім близького знайомства з діяльністю і життєвим шляхом відомого вихідця з Рівненщини, Літературний музей Уласа Самчука використовується для проведення культурних заходів. Тут проходить:
- дитячий літературний конкурс «Марія. Мати. Україна»;
- вручення міської літературної премії імені Уласа Самчука;
- презентації місцевих письменників;
- літературно-музичні вечори;
- церемонія вручення щорічної Обласної просвітянської премії імені Григорія Чубая і т.д.
Рівненський музей бурштину
Рівненщина асоціюється з бурштином так само, як Донеччина та Луганщина — з добуванням кам’яного вугілля, Дніпропетровська область — залізної руди та марганцю. Тому не дивно, що саме в Рівному в 2010 році з’явився музей, присвячений видобутку бурштину — єдиний в країні заклад такого типу. Він також є філією Рівненського обласного краєзнавчого музею.
Розташований заклад на вулиці Симона Петлюри, 17, та ділить приміщення з Літературним музеєм Уласа Самчука. Рівненський Будинок вчених, в якому розміщені обидва заклади, є пам’яткою архітектури.
Будівлю у стилі модерн звели у 1903 році на замовлення комерсанта єврейського походження Йоселя-Іцхака Вігдоровича. Первісно споруда задумувалась як будинок для дружини багатого єврея — Перли Вігдорович. Проєктуванням особняка займався архітектор Опанас Корженівський — найзатребуваніший зодчий серед тогочасних нуворишів.
Одна з експозиційних кімнат Рівненського музею бурштину — геологічний зал. Тут представлене каміння різних форм та відтінків. З особливим інтересом відвідувачі розглядають бурштин з фрагментами рослин, комахами і рештками дрібних тварин, які потрапили у краплі смоли в процесі формування каміння. Такий бурштин називається інклюз.
В геологічному залі представлені зразки каміння віком до 40 мільйонів років. А ще тут є шматок дикого бурштину, вага якого складає близько 2 кг. Відвідувачі мають можливість не тільки роздивитись експонати, але й дізнатися про процес утворення каміння.
В іншій експозиційній кімнаті продемонстровані витвори мистецтва, виготовлені з використанням бурштину:
- прикраси;
- інкрустовані ікони;
- скульптури;
- столові набори тощо.
Також тут представлена унікальна бурштинова мозаїка.
Аптека-музей
На вулиці Соборній,187, розташовується одна з найстаріших аптек міста. Продавати ліки тут почали ще на початку XX століття. Зовні заклад не відрізняється від звичаної аптеки. Проте, переступивши її поріг, наче потрапляєш у минуле.
Аптека-музей відкрилась у Рівному 5 березня 2020 року. Її створили на базі аптеки №3 ТДВ «Рівнефармація».
В закладі залишились меблі з 1903 року. Їх реставрували та доповнили експонатами з усієї країни. В аптеці-музеї відвідувачі можуть побачити:
- стародавні колби, ступки, ваги, мензурки, які використовували раніше фармацевти;
- фармакопею з 1957 року та довідники, якими користувались в давні часи майстри аптечної справи;
- старовинний касовий апарат та інші цікаві предмети.
У 1927 році приміщення належало аптекарю єврейського походження на ім’я Юзеф. Світлинами з ним прикрашені стіни закладу. Майстри лялькового театру виготовили ляльку, схожу на аптекаря Юзефа. Перехожі можуть побачити її у вікні закладу.
Особливість рівненської аптеки-музею у тому, що тут не тільки дозволяють ознайомитися з експозицією, а й проводять майстер-класи. Відвідувачі власноруч можуть під наглядом спеціалістів виготовити для себе лікувальні засоби.
Відвідування музеїв Рівного — чудовий спосіб дізнатися таємниці історії, ближче познайомитися з видатними постатями, побачити на власні очі рідкісні експонати та взяти участь у цікавих квестах чи майстер-класах. Сучасний підхід до проведення екскурсій та ознайомлення з експозиціями, націлений на те, щоб відвідувачі отримали не тільки корисні знання, а й позитивні емоції від походу в музей.