Понеділок, 9 Вересня, 2024

Стародавній човен-довбанка: історія унікальної знахідки з Рівненщини

Дубовий човен-довбанка, знайдений у річці Случ поблизу Березного, став справжнім надбанням парку історичної реконструкції «Оствиця». Науковці встановили, що вік знахідки понад 400 років. У давнину цим човном могли перевозити деревне вугілля або дьоготь.

Дістати знахідку вдалося лише під час другої спроби, адже човен виявився дуже важким та ще й 10 метрів завдовжки. Довелося задіяти понад три десятки людей. Детальніше про унікальний засіб пересування водними шляхами, знайдений на Рівненщині, дізнавайтеся далі на сайті rivne-future.com.ua.

Човен-довбанку дістали з другої спроби

Човен-довбанку, який виготовлений із цільного стовбура дерева, виявили у водах річки Случ в 2019 році. Того ж року у листопаді знахідку вперше спробували дістати з води. За цю справу взялися двоє людей у спеціальних гідрокостюмах. Та перша спроба дістати човен зі Случа виявилася невдалою. На заваді стала не лише прохолодна осіння погода, а й габарити човна про які дослідники на той момент не мали уявлення.

Виявилося, що довжина знахідки 10 метрів, а вага приблизно 3 тонни. Тому керівник парку історичної реконструкції «Оствиця» Юрій Ойцюсь, якому жителі Березного і розповіли про човен на дні Случа, разом з однодумцями вирішив дочекатися кращої нагоди, щоб підняти човен.

Другу спробу підняти 10-метрову довбанку з замуленого дна Случа ентузіасти зробили на початку вересня 2020 року, обравши погожу теплу днину. Та і людей цього разу задіяли більше – майже чотири десятки. Допомогти зголосилися березнівські рятувальники, надавши спеціальну техніку.

Щоб підняти історичну знахідку, волонтери посеред річки утворили яму, з якої спеціальною помпою викачали воду. А далі працювали над тим, щоб викопати човен із піску.

Знахідку одразу дослідили археолог та майстер з обробки деревини. Вони підтвердили, що це дійсно човен-довбанка. Такі плавзасоби виготовляли з часів Київської Русі і до початку XX століття. Щоправда, визначити «на око», якій вік знахідки було важко. Для цього був потрібен спеціальний аналіз деревини.

Однак, спираючись на перші спостереження, ентузіасти вирішили, що знахідці понад 100 років. Пізніше виявилося, що вони помилилися – човен, знайдений на Березнівщині, таки значно старший.

Експерти визначили вік знахідки

На початку грудня 2020 року експерти назвали приблизний вік, знайденої дубової довбанки. Експертизу зробили у Києві. Згідно їх висновків, човен був виготовлений приблизно наприкінці XVI-на початку XVII століття. Тобто, на момент, коли човен витягнули з дна Случа, йому було понад 400 років.

Історичну знахідку законсервували у парку «Оствиця», який знаходиться на березі Басового Кута у Рівному. Станом на 2021 рік цей плавзасіб був єдиним автентичним човном у парку.

За словами керівника «Оствиці», у давнину знайденим човном могли перевозити деревне вугілля або дьоготь. Щоправда, він вважав, що, скоріше за все, цей човен тягли волоком, адже він дуже масивний.

«Напевно, його тягли волоком. Тому що він насправді дуже важкий. Це довжелезна 10-метрова дубова колода з товстим дном, стінки тонші тільки. І плюс носова і кормова частини теж дуже масивні», – розповідав Юрій Ойцюсь.

Волонтери «Оствиці» мали певні плани на історичну знахідку. Планувалося зробити металевий каркас довбанки, щоб показувати відвідувачам парку, як колись він виглядав. Також у планах було зробити навіс, щоб довбанка зберігалася під ним та була доступна для огляду.

Варто зазначити, що в парку історичної реконструкції «Оствиця» довбанка з Березнівщини була не єдиною (хоч і єдиною автентичною). Були також і нові човни, реконструйовані на основі збережених у музейних установах. Практично майже щороку рівненська «Оствиця» поповнювалася новими човнами, виготовленими людьми, які мали до них шалений інтерес.

Втім, довбанка, піднята з дна Случа, стала справжнім цінним надбанням для Оствиці, адже такі знахідки трапляються нечасто.

Latest Posts

.,.,.,.,.,.,.,. Copyright © Partial use of materials is allowed in the presence of a hyperlink to us.