П’ятниця, 13 Вересня, 2024

Написав за ніч: як школяр зі Здолбунова створив власну програму «Повітряна тривога»

Під час повномасштабної війни в Україні з’явилося багато нових мобільних додатків, які допомагають людям. Звичайно, найзатребуванішими стали додатки, які сповіщають про повітряну тривогу. Над розробкою таких програм працювали цілі команди IT-фахівців. А от в Здолбунові Юрій Кір’янчук, будучи 9-класником, самотужки створив програму для оповіщення про загрозу ракетного удару. Програмну було встановлено у рідній школі хлопця – Здолбунівському ліцеї №4, пише rivne-future.com.ua.

Як Юрій створив програму

Юрій Кір’янчук, будучи учнем 9 класу Здолбунівського ліцею №4, власноруч розробив програму, яка сповіщає про загрозу ракетного удару. Розробка Юрія автоматично вмикає і вимикає сигнал повітряної тривоги. А крім цього щоранку о 9:00 програма запускає хвилину мовчання за загиблими внаслідок збройної агресії Росії проти України. Серед функцій розробки школяра зі Здолбунова також увімкнення гімну України.

Роботу над власною програмою для оповіщення повітряної тривоги юний програміст почав після того, як його про це попросила директорка ліцею – Тетяна Іванівна Куць. Адже до появи додатку Юрія, аби увімкнути сигнал повітряної тривоги у школі постійно мав хтось чергувати. З наближенням літніх канікул проблема автоматичного сповіщення про повітряну тривогу стала для школи більш гострою. Після цього Юрій і взявся за створення програми.

Програма хлопця мала зовсім простий зовнішній вигляд. Він охоче продемонстрував її місцевим журналістам, які навідалися в Здолбунівський ліцей №4 після того, як його розробка набула розголосу.

В основу програми Юрія було покладено 200 рядків, написаних мовою програмування Пайтон. Написав програму юний програміст всього за одну ніч. Однак впродовж тижня удосконалював свою розробку.

Школяр пригадував, що найважче було змусити програму зчитувати інформацію про повітряну тривогу із спеціального сайту. Подібних програм школяр не писав, тому в процесі створення програми йому довелося перелопатити чимало інформації. Цікаво, що на момент запуску розробки здолбунівчанина, а це був червень 2022 року, подібних програм в Україні не було.

Вдосконалену програму було встановлено на шкільний комп’ютер. Працює вона автоматично – варто було лише один раз увімкнути програму і не вимикати комп’ютер. У випадку загрози ракетного удару в Рівненській області програма на 10 хвилин запускала сигнал повітряної тривоги. Потім хвилину сповіщала про відбій.

Сам звук повітряної тривоги програма запускала на комп’ютері. З комп’ютера звук передавався на підсилювач. Завдяки розробці Юрія, автоматичне оповіщення про ракетну загрозу, отримала не лише рідна школа хлопця, а й найближчий мікрорайон Здолбунова. Після встановлення програми в ліцеї відпала потреба, аби хтось цілодобово чергував в навчальному закладі.

Винахід юного програміста відзначила директорка ліцею Тетяна Куць. Педагогиня відмітила, що це колосальна робота, як для дев’ятикласника. Оскільки за навчальною програмою такий матеріал взагалі не вивчався.

Варто додати, що до розробки власної програми «Повітряної тривоги» школяр Юрій Кір’янчук не перший рік займався програмуванням. Після успішного запуску програми підліток вирішив не зупинятися на досягнутому та продовжити вдосконалення своєї розробки. Хлопець також взявся за написання алгоритму, який дозволив би обирати інші області України, адже його винаходом зацікавилася з інших міст нашої країни. І, звичайно, юний винахідних планував оформити авторські права на свою програму.

Розробку програміста відзначили кіберполіцейські

Цікаво, що винаходом юного здолбунівчанина зацікавилися кіберполіцейські Рівненщини. Обдарованого програміста разом з мамою та педагогом було запрошено до Головного управління поліції в Рівненській області. Правоохоронці відзначили програму школяра, а також протестували її. Під час тестування розробки жодних порушень законодавства не виявили.

За оцінкою кіберполіцейських Рівненщини, робота хлопця – середнього рівня складності і, однозначно, якісна. Правоохоронці запропонували Юрію поповнити лави кіберполіцейських після закінчення навчання.

Latest Posts

.,.,.,.,.,.,.,. Copyright © Partial use of materials is allowed in the presence of a hyperlink to us.