Термін «синагога» походить з грецької мови і означає «будинок зборів». Синагоги ставали центром не лише релігійного життя єврейської спільноти, а й суспільного. Тут збиралися для спільної молитви, а також для обговорення питань, які стосувалися різних сфер життя. При синагогах часто розміщувалися школи.
Єврейська спільнота мала потужний вплив на культурне та релігійне життя Рівненщини. У нашій області жили та діяли відомі релігійні постаті: теолог та мислитель Самуель Едельс (Маршує), хасид Аарон Перлов, поет Ошер Шварцман. Крім цього зусиллями єврейської спільноти на Рівненщині було збудовано низку синагог. Будинки, де збиралися юдеї для спільної молитви, з’явилися в Острозі, Дубні, Рівному, Березному та інших містах та селищах області. Деякі з них зазнали пошкоджень, а то й зовсім були зруйновані під час Другої світової війни. Іншим же пощастило вціліти. Історії найстаріших та найвідоміших синагог Рівненщини – читайте в матеріалі на сайті rivne-future.com.ua.
Синагога «Старий Клойз» у Рівному
Перші документально підтверджені відомості про перебування євреїв у Рівному датовані 1556 роком. А у 1786 році князь Юзеф Любомирський дозволив будівництво першої синагоги у Рівному.
Історикиня та краєзнавця з Рівного Валентина Данілічева у статті «Синагоги Рівненщини – пам’ятки історії та культури єврейського населення краю» зазначала, що за даними Рівненського повітового староства лише на території Рівненського повіту у 1923 році існувало 20 синагог та 73 молитовних будинки. Зокрема, в Корці та його передмісті, яке в народі називають Юзефін, а також в Гощі, Березному, Степані, Клевані. У Рівному на той час нараховувалося 5 синагог: Велика синагога, Стара синагога «Веjs Меdrоs», синагога «Старий Клойз», синагога рівненського підприємця Пісюка та синагога «Bejs Josef».
Станом на початок XX століття і до початку Другої світової війни євреї становили більше половини населення Рівного.
Трагічну долю євреїв Рівненщини в роки Другої світової війни розділили й синагоги. Багато синагог та молитовних будинків зазнали руйнувань.
Однією з трьох збережених єврейських релігійних будівель у Рівному була синагога «Старий Клойз», або мала рівненська синагога. Маленька квадратна будівля рівненської синагоги була побудована у 1900 році на вулиці Шкільній. Цегляна двоповерхова синагога відповідала архітектурному стилю неоренесанс. Козирок над входом був доданий в XXI столітті.
Під час Другої світової війни релігійна будівля була сплюндрована. Згодом радянська влада переобладнала приміщення синагоги під спортивний зал. Синагогу було повернуто єврейській громаді міста після проголошення Україною незалежності.
Велика синагога в Острозі
Острог завжди був містом мультирелігійним, крім православних церков та католицького костелу тут була мечеть, а ще синагога. Остання в напівзруйнованому стані збереглася до початку XXI століття.
Велика синагога в Острозі є однією з найстаріших єврейських святинь у Східній Європі. Достеменно ніхто не знає, коли ж саме була збудована острозька синагога. Точно відомо, що в 1603 році вона вже існувала. Впродовж кількох віків синагога виконувала релігійну та освітню функції і була осередком єврейської громади не лише Острога, а й всієї Волині. Тут проводилися богослужіння та збори єврейської громади, навчалися діти та навіть відбувалися суди.
Найвидатнішим діячем острозької синагоги був Самуель Едельс (Маршує). За його кошти в 1610 році було відремонтовано синагогу, він також збудував у храмі жіноче відділення і тривалий час був рабином Острога. Тому не дивно, що святиню часто називають синагогою Маршує.
Особливістю Великої синагоги в Острозі є товсті стіни. Релігійна споруда будувалася в часи постійних набігів татар і турків, тож, товщина стін синагоги становить 2,5 метри. Така собі синагога-фортеця.
Під час Другої світової війни святиня зазнала руйнувань. Ще більших пошкоджень будівлі завдала радянська влада, яка перетворила синагогу на склад. Впродовж багатьох років будівля знаходилася в аварійному стані.
У 2016 році представник єврейської громади Острога, меценат Григорій Аршинов взявся за відновлення споруди. Станом на початок 2020-х років реставраційні роботи ще тривали.
Велика синагога в Дубні
Синагога у місті Дубно вважається однією з найбільших на теренах західноукраїнських областей. Споруда являє собою показовий приклад синагогального будівництва XVIII століття з використанням стилістичних елементів ренесансу та раннього класицизму.
Будинок синагоги, який зберігся до наших днів, будувався впродовж 1782-1794 років на місці давнішої синагоги XVI століття. Будівництву цієї святині сприяв тодішній власник міста Дубна, меценат князь Михайло Любомирський. Товщина стін синагоги давала можливість у разі потреби виконувати і оборонну функцію.
Під час Першої світової війни синагога зазнала суттєвих руйнувань внаслідок бойових дій. Була реконструйована у 30-ті роки XX століття. Під час німецької окупації міста поряд із синагогою гітлерівці створили єврейське гетто. Після Другої світової війни приміщення релігійної будівлі використовувалося, як склад.
У 2018 році місцева влада передала будівлю старовинної синагоги єврейській громаді. На той момент святиня знаходилася в аварійному стані та не використовувалася за призначенням.
Синагога в Березному
Перші відомості про єврейську громаду в Березному датовані другою половиною XVII століття. У 1764 році у місті було 48 єврейських будинків, у 1784 – 29, а в 1786 – 37. Кагал (єврейська громада) тут з’явився у XVIII столітті. Єврейська громада утримувала синагоги, навчальні заклади, цвинтар та притулки. Діяла також організація «Лінат га-Цедек» («Доброчинна опіка»).
На початку XX століття євреї складали 70% від населення всього містечка Березне. У міжвоєнні роки євреї в Березному проживали переважно на вулицях 11 листопада, Замковій, Коперника, Поштовій, Кілінського, Корженевського.
Синагоги розташовувалися поруч із житловими будинками. Головна юдейська святиня Березного була збудована у 1910 році. Велика синагога помітно вивищувалася над іншими будівлями на розі вулиць Шкільної та Корецької з зіркою та місяцем посередині.
Релігійна споруда мала прямокутну форму 9х12 метрів і була збудована у консервативних традиціях культового єврейського зодчества. У Великій синагозі Березного в основному молилися хасиди рабина Шмуеля та більшість євреїв міста на великі свята. Будівля мала окремі кімнати, де в будні дні молилися столяри, кравці, чоботарі.
Після Другої світової війни у Великій березнівській синагозі розмістився ЗАГС (установа записів актів громадянського стану).
Були в Березному й інші синагоги, де молилися та збиралися євреї міста. Релігійні будівлі одночасно слугували й школами для дітей.
Синагога в Клевані
Відомою на Рівненщині також є синагога в селищі міського типу Клевань, що поблизу Рівного. Ця двоповерхова мурована споруда з’явилася у XVII столітті.
Під час Другої світової війни гітлерівці зігнали все єврейське населення Клеваня в синагогу та підпалили її. Загинуло понад 200 осіб. Пізніше на фасаді синагоги була встановлена плита – пам’ятний знак євреям Клеваня, які загинули від рук нацистських окупантів.
Сама ж старовинна синагога з елементами барокового стилю зазнала серйозних руйнувань. Станом на початок XXI століття релігійна будівля знаходилася в напівзруйнованому стані та не використовувалася за призначенням.