Цей будинок назавжди канув в історію. Хай він не мав якоїсь особливої архітектурної та історичної важливості, проте він дійсно підтримував колорит та унікальність однієї із найстаріших вулиць Рівного – Шкільної. Тепер його можна побачити лише на фотографіях, пише rivne-future.com.ua. Більше тут.
Вулиця Шкільна є однією з небагатьох у Рівному, що зберегла свою автентичну назву (тільки в роки німецької окупації носила ім’я Бориса Грінченка) крок за кроком та, на жаль, безповоротно втрачає свою історичність. Чому Шкільна? Все через те, що там було багато єврейських культових споруд: синагог та молитовних будинків. У тандемі ще з однією старовинною вулицею Замковою, Шкільна утворювала справжній єврейський квартал у центрі Рівного.
Наразі, вона заховалася за фасадами новобудов, що уздовж вулиці Соборної. Тепер її просто не впізнати. На старих фотографіях можна побачити, як вона завершується біля костелу Святого Антонія, високі шпилі якого майоріли здалеку. А на протилежному кінці вулиці було видно куполи Свято-Воскресенського собору. На сьогодні їх закриває багатоповерхівка, а костельних шпилів і зовсім немає. Тепер на місці костелу – Рівненська обласна філармонія (Органний зал). Та сторона вулиці, що прилягає до Соборної назавжди втратила свою забудову.
Фундаменти п’ятиповерхівок поховали історичне обличчя цієї частини міста. Проте, пошуковці Рівненської філії Охоронної археологічної служби України та Рівненського обласного краєзнавчого музею ще на початку 2000-х років змогли зафіксувати унікальні знахідки в районі вулиці Шкільної. Такі предмети, що свідчили існування тут поселення доби бронзового віку. А також – уламки ліпних посудин, вироби з кременю, гончарні вироби княжої доби. Вони також досліджували залишки кількох будинків ХIV-XVII століть.
Будинок, який просто “зник” зі Шкільної
На протилежному боці вулиці ще можна побачити старі будівлі, проте і їх стає дедалі менше. Два роки тому безповоротно просто “зникла” ще одна. Спершу, обвішану з усіх боків рекламними плакатами, постерами, інформаційними таблицями споруду закрили на ремонт. І раптом, одного дня будинок зник. Тепер на його місці виросла недобудована сучасна п’ятиповерхівка, а територія будівництва обгороджена металевим парканом.
За даними youcontrol за цією адресою (Шкільна, 11) зареєстровано ТзОВ “Спортивно-оздоровчий центр “Шериф-СВ”. Основним видом діяльності вказано “функціювання спортивних споруд”, та інші види діяльності: діяльність фітнес-центрів; інша діяльність у сфері спорту; діяльність із забезпечення фізичного комфорту. Що буде на місці знесеного будинку, поки що невідомо. Хоча, за повідомленням “Радіо-Трек”, директор фірми “Шериф-СВ” Олександр Приймак свого часу запевняв, що зносити будівлю не планують, а тільки надбудують офісні приміщення.
Згадаємо його історію. Будинок не був внесений до реєстру пам’яток місцевих пам’яток. Рівненський дослідник Андрій Климчук припускав, що саме в цій будівлі свого часу могла бути одна із синагог – Рожищенська.
Чи цікава вулиця Шкільна сьогодні?
Кілька будинків ще пам’ятають свою історію та дозволяють рівнянам і гостям нашого міста вивчати її. Перш за все, це діюча синагога “Старий клойз”. Вона, наразі, має номер 39. Вона є однією з двох найстаріших споруд на Шкільній, що вціліли та відновили своє первісне призначення.
Зовнішній вигляд будинку суттєво відрізнявся своєю яскравістю на історичній вулиці. Стиль – неоренесансна архітектура кінця XIX- початку XX століття. Він практично не змінився зовні. Але інтер’єр зазнав змін. У повоєнні часи там був Будинок культури комунальників. До початку 1990-х років – Будинок творчості. А у 1992 році єврейська громада отримала назад свою синагогу.
З іншою найстарішою будівлею, що збереглася на Шкільній, Великою (Головною) синагогою, на жаль, дива не сталося. Хоча її можна побачити зараз, проте її зовнішній вигляд кардинально відрізняється від первісного.
Під час війни німецькі окупанти організували там сортувальний пункт конфіскованого у євреїв майна. На початку 1960-х років у будівлі були спортивні секції обласної комплексної дитячо-юнацької спортшколи “Авангард”. Зараз, в наші дні, на будинку майже не залишилося вільного місця. Все обліплено рекламою.
Майже століття, без змін, в тому ж будинку на вулиці Шкільній, 1 функціонує одна і та ж установа – Рівненський міський суд (раніше ще й апеляційний). Спершу будівля була одноповерховою. Але після перепланування там “додалося” ще два поверхи.
На Шкільній є ще один будинок, який заслуговує вашої уваги. Будівля “з цеглинок”, тобто цегляної архітектури, до якого, ще в повній мірі, не дісталася рука сучасних руйнівників історії.