Неділя, 5 Травня, 2024

Змінюють світ: Топ-5 винаходів мешканців Рівненщини

Спрей, який замінює каву, колорадська “жуколовка”, всюдихідні авто для ЗСУ, велоелектромобіль із фанери, саморобний гелікоптер. Рівненщина багата не лише на мальовничі місця, історичні та культурні пам’ятки, але й на нові розробки та винаходи. Журналісти “rivne-future.com.ua” підготували ТОП-5 цікавих, оригінальних та важливих ноу-хау, які родом з Рівненської області.

Спрей, який замінює каву

Програміст з Рівного Михайло Тарануха винайшов спрей, який може стати альтернативою чорному та запашному напою – кави. Автор винаходу переконаний, що на відміну від кави спрей абсолютно не шкідливий для здоров’я. 

Передумовою створення цього винаходу стала надмірна завантаженість та недосипання Михайла. Юнак практично цілу добу створював комп’ютерні ігри. Щоб не заснути вживав дуже багато чашок кави і тим самим заробив собі виразку шлунку і залежність від кофеїну. Як тільки кількість випитих філіжанок кави на добу стала більше 10-ти, рівненський програміст розпочав пошуки альтернативи. 

Шлях пошуку та заміни був не простий. Спочатку, він спробував вживати замість кави енергетики. І звісно ж, така заміна була не вдалою. Через завищену кислотність подібні напої пити не рекомендовано. Далі, рівнянин перейшов на медичні препарати, але вони виявилися трохи сильними засобами: термін дії однієї таблетки становить 4-6 годин. Після цього пив ще одну, потім ще. Знову невдача. Якщо не вдасться знайти вже існуючу альтернативу, то чому б її не створити самому? 

(Рівненський винахідник Михайло Тарануха)

Якось Михайло почув, що американські хіміки простий кофеїн перетворили в рідку форму, яку можна пити замість кави. Тоді ж рівнянин вирішив цей метод випробувати на собі. На смак суміш виявилася не смачна та напрочуд гірка – вживати її практично неможливо. Кілька експериментів і в програміста вийшов спрей. 

У складі нового напою, який рівненський винахідник назвав “Бустер енерджі” – кофеїн, вода, натрієва сіль, бензойна кислота та різні ароматизатори. 

Спрей пити не потрібно, лише “пшикнути” на внутрішню частину зап’ястя. Багато натискати не потрібно. Автор рекомендує два-чотири рази за одне використання. Але, добова норма використання спрею немає перевищувати 15 “пшиків”. 

Правда, винаходу рівненського програміста поки не можна придбати у магазинах. Науковець пояснює це складністю виготовлення документів та біганиною по різних інстанціях. 

Колорадська “жуколовка” 

Той, хто вирощує картоплю знає, що одним із найбільш клопітких городніх періодів є боротьба з колорадським жуком. Разом з цим виникають питання: як, чим і коли їх кропити хімікатами. А от, мешканець села Миротин Здолбунівського району Рівненської області Іван Купервас зовсім про це не думає. Адже, ловить жуків пристроєм, який сам сконструював. Ба більше, навіть запатентував свою розробку, як корисну модель. 

“Жуколовка”, саме так автор назвав свій винахід, є корисною не лише для картоплярів, а й споживачів. Через те, що вирощена картопля не знає, що таке хімічні речовини, які, ясна річ, здоров’я людині не додадуть. У дитинстві пан Іван брав віник, відро та на батьківському городі вручну обтрушував колорадських жуків. Це заняття займало багато часу і вже будучи у дорослому віці мешканець Рівненщини подумав про механізацію методу. 

(Колорадська “жуколовка”)

Модель подібна на плуг, але спереду замість орчика для коня стоїть колесо від велосипеда. Далі, стандартно – чепіги для керування. А внизу – жолоб для жуків, які падають з листя картоплі. По боках – лафети, які нагинають картоплиння, тим самим струшують жуків. “Жуколовкою” за один прохід можна зайняти два ряди картоплі. Пристрій не ламає бадилля, а шкідників стає майже на 100% менше. Потім всіх жучків потрібно витрусити та знищити. Особливістю “жуколовка” є те, що вона збиває і личинки. Але, для остаточного знищення всіх жуків на городі потрібно спостерігати за землею до 14 днів. З’являються нові шкідники – “жуколовка” знову працює. Коли ж картопля виросте на повний зріст та з’являться квіти, тоді шкідник їй вже не загроза. 

Всюдихідні авто для ЗСУ

Зорян Наумець та Андрій Друзенко з Рівного майструють багі для Збройних сил України. Повнопривідні високо прохідні автівки відправляють для української розвідки. Цей задум вдалося зробити завдяки тандему із автоволонтерами з інших куточків України. За словами рівнянина Андрія Друзенка, найактуальнішою потребою воїнів, які боронять землі на кордоні із Білоруссю – це автомобілі, які рятуватимуть життя військових, на яких можна оперативно втекти. 

Хлопці додають в кожне багі кріплення для зброї. Тип кріплення обирають за потребами військових. Вже є дві такі моделі. У майбутньому винахідники планують передавати право розробки іншим волонтерам за допомогою франшизи. Щоб оперативно поставляти військовослужбовцям такі всюдиходи. Один із авторів переконаний, що такі автомобілі мають стати народними. Також він додав, що за власні кошти може виготовити одну автівку, проте, якщо кілька тисяч людей допоможуть фінансово, то можна почати збирати ще одну. 

(Всюдихідні авто для ЗСУ)

Багі прості в експлуатації та вже мають позитивні відгуки від фахівців, володіють підвищеною прохідністю по лісовій, піщаній та болотистій місцевостях. 

Тривалість виготовлення однієї автівки – майже місяць. Над його конструюванням працює близько двадцять людей. Винахідники поки не назвали два готові автомобілі, вважають, що саме народ має вигадати їм ім’я. 

Велоелектромобіль із фанери

Автомобіль із фанери, що обладнаний сонячними панелями, має три колеса на дві кінські сили, педалі та камеру заднього вигляду. Таке диво техніки винайшов мешканець Вараша. 

Велоелектромобіль має яскравий та чудернацький вигляд. В салоні є два місця, мінібагажник. Винахідник Андрій Буткевич разом зі своїми друзями та дружиною робили цей транспорт у гаражі, у вільний час. Неординарний велоелектромобіль одразу кидається в очі не лише перехожим, але й патрульним. Проте, ще жодного разу вони його не зупиняли. А все через те, що це не механічний транспортний засіб і він не потребує реєстрації.

(Велоелектромобіль із фанери)

Автомобіль розганяється практично до сорока. Аби рушити потрібно допомогти педалями, а далі – стандартно. Веломобіль при повній зарядці може їхати 10 кілометрів. Тобто, поїхати на ринок чи проїхатися по -місту – ідеальний варіант. Його автор, свій перший такий автомобіль, продавати наміру не має.

Саморобний гелікоптер

Мешканець селища Рафалівка Вараського району, що на Рівненщині втілив свою дитячу мрію в реальність. Винахідник Олександр Войтович власноруч зібрав справжнє диво техніки – вертоліт. Він не тільки є його автором, а й кермувальником, тобто – літає на ньому. Кілька років тому мешканець Рівненської області є переможцем конкурсу у номінації “Саморобні гелікоптери” на авіаційному фестивалі на Черкащині. До речі, в Україні лише у чотирьох конструкторів-винахідників є вертольоти, які можуть піднятися у повітря. І серед них – наш земляк.

(Саморобний гелікоптер)

Чоловік з самого малечку дивився у небо і не лишав думки про польоти. З чого почалися роботи? Перш за все з поставленої цілі, далі автор гелікоптера знайшов старий підручник з проєктування і пілотування вертольотів. Спершу пан Олександр разом з батьком придбали не дорогі підшипники, але потім вирішили не економити на деталях. Адже, авіаційна техніка потребує якісних та надійних матеріалів. Всі ж знають, що небо не пробачає помилок. 

Двигун від автівки “Honda Civic”, редуктор “Ford Sierra”, несучий вал – від лісовоза “ЗИЛ”, радіатор від “Газелі” – і вийшла літаюча автівка. Інші деталі конструктори виготовили власноруч на токарному станку в гаражі. Пілот сидить в саморобному гелікоптері на звичайнісінькому офісному кріслі. 

Перша спроба підняти вертоліт в небо була в 2020 році за Рафалівкою, проте вона виявилася невдалою. Винахідники не склали руки, а навпаки завдяки своїм помилкам, взялися вдосконалювати своє диво-техніки. Минулоріч пану Олександру все ж вдалося піднятися в повітря на вертольоті. Практично кожної неділі на полі за селищем збираються люди, щоб побачити на власні очі саморобний гелікоптер. За одну годину польоту літаючий автомобіль спалює 25 літрів бензину. Винахідник розповів, що можна піднятися в небо на два кілометри, технічні можливості дозволяють, але він ще не готовий ризикувати.

На фестивалі-виставці літальних апаратів на Черкащині механік-винахідник представляв широкому загалу свій вертоліт. Серед 50 саморобних літаків, дельтапланів був лише один гелікоптер родом із Рівненщини. Пілот з Рафалівки показував усім можливості диво-техніки і став переможцем.

Latest Posts

.,.,.,.,.,.,.,. Copyright © Partial use of materials is allowed in the presence of a hyperlink to us.