Понеділок, 29 Квітня, 2024

У яку хату не знайдеш – всюди рідня: район у Рівному – Новий Двір

Колись Новий Двір був селом, проте зараз – це повноправний район Рівного, що простягнувся аж до виїзду на Здолбунів. Вперше згадується про Новий Двір у літописах 1545 року. Є версія, що раніше це поселення називалося Бережани (перша писемна згадка у 1478 році). І це не дивно, адже село розташувалося на березі річки Устя. Далі на rivne-future.

Чому ж так сталося, що Бережани стали Новим Двором?

За словами старожилів, розвиток цього двора припав на новіші часи, а саме як філіал басівкутського чи взамін спаленого новодвірського. Звідси і назва «Новий Двір». Саме так розповідає про походження цієї назви району відомий рівненський краєзнавець Валерій Войтович у книзі «Рівне та околиці Рівного: стежками краєзнавчих подорожей».

За даними статистики 1889 року у Новому Дворі налічувалося 55 садиб та 446 жителів. Інформація наведена тут.

Новодвірська церква Воскресіння Христового

Коли та хто архітектор церкви у Новому Дворі досі залишається загадкою. Якщо детально вивчати її стиль, то є припущення, що розпочалося її будівництво у XVII-XVIII столітті. Зведена вона з дубових брусів (згідно даних).

У Новодвірській церкві Воскресіння Христового зберігалися копії метричних книг з 1806 року. Церкву побудували у стилі козацького (мазепинського) бароко. У середині XIX століття на гроші прихожан була побудована дерев’яна дзвіниця. Старожили оповідають дуже цікаву легенду. Під час будівництва дзвіниці цієї церкви, у фундамент заклали пляшку з папером, на якому написана історія храму.

Під час ремонту у 1868 році стіни зовні церкви оббили новими дошками. У 2013 році баню церкви та дзвони дзвіниці перекрыли металізованою бляхою.

В храмі можна побачити такі ікони: Казанської Божої Матері, Похвала Пресвятої Богородиці, влкм. Варвари, прп. Агапіна Печерського, прпд. Меркурія ігумена Бригинського (останні три з частинками святих мощей). Церква в користуванні УПЦ Київського Патріархату.

Раніше Новодвірська церква володіла 300 десятин орної землі. Проте, з часом, частину землі в неї відібрали для будівництва залізничної колії Рівне-Здолбунів.

Захоплюючі легенда про етимологію назви «Новий Двір»

За словами Валерія Войтович, є ще одна легенда про походження назви села.

У сиву давнину, коли ще не було наших дідів та прадідів, поблизу Рівного розташувався красивий хутір. І жив там один хазяїн з дружиною та маленьким сином. Всі члени сім’ї жили у мирі та злагоді. Хлопець зростав та постійно навчався чомусь новому. І так вони жили, поки він не подорослішав. Прийшов час і чоловік відправився шукати свою долю та кохану дружину. Довго він так бродив, поки у сусідньому селі не зустрів прекрасну дівчину. Батьки дали їм своє благословення та справили весілля. Приїхала невістка на хутір. Обговорили все батько і син як слід та й вирішили будувати нову хату для новоствореної сім’ї. Перейшли молодята у нову оселю, у новий двір. Згодом у них народився син, а потім і ще дітки. Вони росли, підростали. Старший син одружився, і знову утворилася нова сім’я, новий двір. І так продовжувалося далі. Хуторець став великим селом, яке назвали Новим Двором, на честь молодості і життя. Тому і не дивно, що це село – це один великий рід. У яку хату не знайдеш – усюди рідня.

Latest Posts

.,.,.,.,.,.,.,. Copyright © Partial use of materials is allowed in the presence of a hyperlink to us.