Вівторок, 19 Березня, 2024

Не відкладайте на потім: сім перлин Костопільщини

Під час війни з російською федерацією кожен мешканець Рівненщини на своєму фронті наближає нашу перемогу: відновлює економіку України, допомагає ЗСУ, займається волонтерством. Проте, людський ресурс має властивість завершуватися. Тому кожному з нас потрібно подбати про якісний відпочинок. Щоб відновити сили багато коштів не потрібно, та й їхати далеко не потрібно. Ми продовжуємо серію матеріалів про цікаві, мальовничі, захоплюючі та історичні місця з різних куточків Рівненщини. Не варто, щоб синдром відкладеного життя мав вплив на різні аспекти повсякденності, пише rivne-future.com.ua.

Невеличка віртуальна подорож Костопільщиною стане рушієм, який неодмінно приведе до цікавої мандрівки. Переконані, що в реальності тут ще краще.

Базальтові стовпи

(Базальтове, Рівненщина) 
(Базальтові стовпи, Рівненська область) 

Неперевершеною майстринею-архітеркою Базальтових стовпів є не людина, а сама природа. Вона створила унікальну споруду із базальтових стовпів-багатогранників, що вишикувалися стрункими рядами і вражають своєю величністю, монументальністю та стрункістю геометричних фігур. Товщина стовпів варіюється в межах від 0,6 до 1,2 м. Переважна більшість стовпів мають товщину 0,8-1,0 м. Висота від 3-х до 30 м. 

(“Українські Мальдіви”, Базальтове, Рівненщина) 

І все це – в оточенні філософського спокою кришталево чистої води. В обрамленні базальтових скель, поросли лісом, знаходиться велике озеро із синьо-зеленою, наче морською, водою. Посеред мальовничого озера є базальтовий острів, який теж порослий зеленню. Його називають “острів кохання”. До нього закохані пари припливають на човнах. Хочете переконатися, що на Рівненщині дійсно є справжні, українські “Мальдіви”? Хочете помилуватися дивом природи? Тоді завітайте на Івано-Долинське родовище базальтів, що у селі Берестовець Костопільського району Рівненської області. 

Батьківщина УПА

(Пам’ятник воякам УПА, урочище Гутвин, Рівненська область) 

Біля села Малий Стидин в урочищі Гутвин на високому, зарослому травою пагорбі майорить символічний пам’ятник воякам УПА. Колись на цьому ж місці було невеличке село Гутвин на 80 дворів. 

Наразі, тут ще можна побачити сади, які дещо у занедбаному стані. Будинки не збереглися до наших днів. Історія Української повстанської армії розпочалася саме з цього села на Рівненщині, бо тут у жовтні 1942 року відбувся перший з’їзд вояків УПА. Командиром УПА-Північ був Дмитро Клячківський (псевдонім Клим Савур). Тут також був штаб 1, де проводився вишкіл вояків. 

З часом всі жителі села Гутвина переїхали у Малий Мидськ. А на пагорбі колишнього села у 2002 році відкрили пам’ятник, перший камінь якого заклав В’ячеслав Чорновіл. 

Сюди, щоб побачити пам’ятник, доторкнутися до нашої історії, приїжджають не лише українці, а й туристи з Польщі. І це, попри те, що свого часу поляки та “упівці” були по різні боки фронту. 

Музей лісу

(Музей лісу, Рівненська область) 

Не зовсім правильно його називати музеєм, він більше схожий на парк. Але це не простий парк. Він оберігає безліч унікального лісового багатства Рівненської області. Тут вже зайнялися ландшафтним дизайном, оформили доріжку для прогулянок, яку виклали зубами дуба, композиції з тандему дерев, кущів, у тому числі і рідкісних. Наприклад, тут можна зустріти сосну, з якої будували кораблі. 

Ця місцина вже давно стала місцем для фотосесії молодят. Музей лісу – прекрасне місце для прогулянок серед справжньої природи. Тут можна дізнатися більше про життя флори та фауни. 

У музеї представлені експонати, що показують досягнення 16 лісових господарств, які знаходяться на Рівненщині. Цікаво буде і дорослим, і дітям. Разом з місцями для відпочинку, алеями тут вдалося зберегти велич справжнього лісу. 

Костопільський музей лісу був відкритий у 2011 році. У залах музею можна побачити експонати, які присвячені лісу та його мешканцям: рослинам і тваринам. Тут є опудала різних тварин, птахів, а також інформаційні стенди про їхнє життя та звички. Особливої уваги заслуговує 250-річний Костопільський дуб. 

(Музей лісу, Рівненська область) 

Поруч з музеєм можна придбати вироби народних умільців. Музей лісу розташований у зручному місці, на автотрасі “Рівне-Сарни” у місті Костопіль на вулиці Дубки, 2.

Костопільський районний краєзнавчий музей 

У багатьох музеях можна побачити традиційні експозиції, проте Костопільський краєзнавчий музей унікальний строєм військової техніки, який вишикуваний на його подвір’ї. Експозиція “Військова техніка періоду другої світової війни” налічує 17 експонатів. Тут можна побачити танк “ІС-3”, автоматичну зенітну установку, реактивний міномет БМ-13 “Катюша”, гаубицю 203 тощо. Усі вони не манекени, а колись діюча техніка. Танк, згаданий вище, доїхав до Костополя на своїх гусеницях і зупинився. Так він і став музейним експонатом. Вигадка чи ні, але кажуть, що в ньому навіть була солярка, а місцеві діти, які полізли у нього гратися, ледь не загинули та спалили музей. Танк заварили, і тепер на нього можна лише подивитися зовні. 

(Костопільський районний краєзнавчий музей) 

У музеї є зал, де представлені різноманітні вишиті рушники. Також є особлива виставка – експозиція іграшок, якими розважають дітей у ляльковому театрі. Кожен може спробувати себе у ролі лялькаря та покерувати лялькою-маріонеткою, лялькою-планшеткою та інші. Музей розташований у місті Костопіль на вулиці Грушевського, 16.

Суський ботанічний заказник 

(Суський ботанічний заказник, Рівненська область) 

Суський ботанічний заказник знаходиться на біля села Суськ, що на північний захід від Рівного (Костопільський район Рівненської області). Заказник площею 298 га являє собою масив старовікового Соснового лісу. Місце зростання рідкісних внесених до Червоної книги України видів рослин вовчих ягід пахучих та зозулиних черевичок справжніх. До того ж у Суську розташований кінний клуб, де пропонують відпочинок на природі, катання на конях чи поні та навіть пейнтбол, спортинг.

З цим неможливо не погодитися. Коні спільно з інструкторами дарують задоволення, заряд енергії та душевний спокій на фоні мальовничого лісу.

Кінний клуб на базі господарства в Суську був заснований ще Клеванським лісгоспом у 1993 році. Наразі в облаштованих конюшнях мешкають десять голів коней різних порід та три поні. Утримуються породи для любительської верхової їзди, конкуру, а також їздові коні для прогулянок на каретах і поні для катання дітей.

(Суський кінний клуб, Рівненщина) 

Покровська церква

Покровська церква і дзвіниця у селі Великий Стидин – це пам’ятки архітектури та містобудування національного значення. Вони були збудовані в 1768 році. Цей тандем є яскравим прикладом волинської школи дерев’яної народної архітектури. Церкву неможливо оминути, її одразу видно при в’їзді в село. 

Храм Святого Олександра Невського

Справжньою окрасою Костополя став храм Св. Олександра Невського, який збудували у 1893 році. Він є прикладом волинської монументальної архітектури кінця ХІХ-початку ХХ століття, де використовувався “єпархіальний” стиль. Вже більше століття православний храм збирає костопільчан на богослужіння. Ймовірно, стіни святині пам’ятають чимало історичних подій, зокрема і військових лихоліть. З 2005 року при храмі функціонує недільна школа, в якій діти вивчають Закон Божий, готують виступи на Різдво та Великдень, відвідують православні монастирі. 

(Храм Святого Олександра Невського, Рівненська область) 

Подорожі сьогодні виступають перш за все як моральна розрядка, спосіб відновитися від пережитого стресу й накопичити сили для продовження боротьби за перемогу. Оповиті легендами та цікавими історіями давні мури замків, дивовижні витвори природи та новостворені туристичні об’єкти манять подорожуючих на Рівненщину. Відкривайте для себе нові маршрути нашого краю, в області є чимало місць, де варто побувати. Не відкладайте життя на потім! 

Latest Posts

.,.,.,.,. Copyright © Partial use of materials is allowed in the presence of a hyperlink to us.