Рівне — один з найменших обласних центрів України, але в ньому чимало місць, які варто відвідати хоч раз. Те, що місто невелике, — перевага для туристів. Щоб дістатися з однієї частини Рівного до іншої, не знадобиться багато часу. Навіть за один день можна встигнути побувати практично в усіх найцікавіших місцях міста, пише сайт rivne-future.com.ua.
Відвідати унікальний парк історичної реконструкції «Оствиця»
Ще кілька років тому територія навколо озера Басів Кут в місті Рівне була необлагородженою. Завдяки плідній праці місцевих громадських активістів за кілька років на березі водойми з’явився парк історичної реконструкції «Оствиця». Створювався він з метою популяризації української культури та національних традицій.
Парк «Оствиця» розташований на вулиці Марусі Чурай за 10 хвилин їзди від центру Рівного. Потрапивши туди, наче опиняєшся в мальовничій місцині десь далеко від цивілізації.
У вихідні дні парк «Оствиця» пригощає смачними стравами, приготованими на вогнищі. Приїхавши сюди у суботу чи неділю, маєте можливість потрапити на майстер-клас з виготовлення травниці чи ліплення з глини, постріляти у лучному тирі, на байдарках відправитись у Рівненські плавні. А ще тут пропонують прогулянки річкою Устя на човнах, які є репліками старовинних суден. Громадські діячі клубу історичної реконструкції «Оствиця» власноруч відтворюють човни, які використовували наші пращури тисячі років тому. І це ще не всі активності, в яких можна взяти участь. З розкладом заходів можна ознайомитись на сайті Оствиці чи сторінках організації в соцмережах.
У будні дні в парку історичної реконструкції спокійніше. Сюди зазвичай приїжджають рівняни та жителі околиць, щоб відпочити від міської метушні та насолодитися гарними краєвидами. Самотнім тут ніхто почуватися не буде навіть у дні, коли мало відвідувачів. Маючи з собою місцеві овочі, фрукти або сушки, ви точно не залишитесь без уваги місцевих жителів: свинки Фросі, кози Джини, овець, нутрій. Мешканці різних куточків України спостерігають в соцмережах за життям тваринок з Оствиці та мріють особисто познайомитися з ними. Відео з Фросею, Джиною та іншими набирають тисячі переглядів та допомагають організації збирати донати для військовослужбовців ЗСУ.
Знайти свій знак зодіаку на алеї кованих фігур
Парк «Лебединка», розташований у центрі міста, люблять як місцеві жителі, так і гості Рівного. Тут є розваги для дітей, невелике озеро, фонтан з підсвіткою, кав’ярні та точки продажу вуличної їжі.
Перше, на що звертають увагу ті, хто не був у парку «Лебединка», — алея кованих фігур. Скульптури з’явилися тут неодночасно. Першу конструкцію встановили на Лебединці в 2012 році. Тоді в Рівному проводився Міжнародний ковальський фестиваль «Металеве серце України». Митці подарували місту скульптуру «Ковальське серце». Фестиваль почали проводити щороку, а передача Рівному робіт ковалів стала традицією.
У 2018 році в парку з’явилися композиція з 12 скульптур, які символізують знаки зодіаку. Незвичайні арт-об’єкти з цікавістю роздивляються і діти, і дорослі. Майже в кожного, хто побував на Лебединці, є фотографія поруч зі скульптурою, яка символізує його знак зодіаку.
Побувати в унікальному музеї ковальського мистецтва «Ковальські витребеньки»
Витвори ковальського мистецтва, розташовані в парку «Лебединка», — це лише невелика частина кованих фігур, які можна побачити в Рівному. Понад 100 скульптур можна побачити в музеї «Ковальські витрибеньки». Засновницею закладу є Ніна Крока, яка також є організаторкою фестивалю «Металеве серце України».
В музеї представлені роботи українських та зарубіжних майстрів. Талановиті ковалі змогли перетворити грубі шматки металу на тендітні канделябри, лицарські обладунки, фігури тварин, вази з квітами, півтораметрового павука тощо. Найбільша скульптура музею — двометровий ведмідь. А ще тут є столик і шахи, викувані донецьким майстром Віктором Міхальовим. Робота такого рівня оцінюється щонайменше у 50 000 грн.
Музей «Ковальські витребеньки» — перший в Україні приватний заклад, де експонуються витвори ковальського мистецтва. Розташовується він на території підприємства «Рівнебудпостач», що діє на вулиці Курчатова, 18А.
Покататися на старовинному тролейбусі
Зазвичай пасажирам не подобається переміщатися на старих моделях тролейбусів. Вони не такі привабливі й комфортні, як нові. Та в Рівному популярністю користується найстаріший тролейбус Škoda 9Tr.
Старовинний «рогатий», як його називають місцеві, почав обслуговувати пасажирів 24 грудня 1974 року. Цей тролейбус першим почав курсувати в Рівному. Возив пасажирів він аж до 2013 року.
Після тривалого терміну експлуатації тролейбус, виготовлений на заводі «Шкода-Остров» вже неіснуючої Чехословаччини, списувати не стали. Його відреставрували майже до заводського стану. Після цього тролейбус з бортовим номером 001 використовують як туристичну атракцію. Покататися на ньому приїжджають не тільки мешканці України, а й туристи з Чехії, Німеччини, Угорщини, Словаччини.
Замовити екскурсійну поїздку на тролейбусі, що став туристичною родзинкою, можна в КП «Рівнеелектроавтотранс» РМР. Також він безоплатно катає рівнян та гостей міста у деякі святкові дні.
Зазирнути у таємничі підземелля Рівного
Парк Шевченка — ще одна популярна локація, де можна покататися на атракціонах, прогулятися у мальовничому місці, перекусити стріт-фудом чи поїсти в кафе.
Відвідати головний парк міста варто не тільки заради гарної природи та смачної їжі.
Туристичну та історичну цінність представляють розгалужені підземні коридори, знайдені під час розкопок. Поштовхом для початку археологічних досліджень стали обвали ґрунту, які час від часу траплялися в парку.
Дослідники та волонтери, крім тунелів, знайшли під землею кімнати. При створенні повісті «Діти підземелля» 1886-го року Володимир Короленко використав підземельні ходи Рівного як праобраз місця подій у творі.
У проєкті «Таємничі підземелля Рівного» давня історія поєднується з сучасними технологіями. В підземній частині пам’ятки для глибшого занурення в давнину відвідувачам пропонують VR-гру. Вона базується на легендах Рівного та створена спеціально для проєкту.
Наземна частина дозволяє побачити унікальні експонати, що були виявлені під час розкопок. Щоб знайомство з таємничими підземеллями було цікавішим, використовують світло-звукове шоу, а поблизу оглядового майданчика встановили фонтан.
Власноруч виготовити засіб для здоров’я та краси в аптеці-музеї
Аптека-музей з’явилась у Рівному в 2020 році. Створена вона на базі найстарішої аптеки в місті. В закладі відреставрували вітрини, яким більше 120 років.
В аптеці-музеї є окрема кімната для експонатів. Там можна побачити посуд та літературу, які використовували в давнину для виготовлення ліків. Є в закладі й касовий апарат, якому більше 100 років.
Аптеки-музеї є і в інших містах України, але рівненська унікальна тим, що має власну аптечну лабораторію. Відвідувачі під наглядом спеціалістів можуть власноруч виготовити для себе лікувальні мазі, вітамінізовані порошки, живильні креми. Розташована аптека-музей за адресою: вулиця Соборна, 187.
Відвідати єдиний в Україні Музей бурштину
На базі державного підприємства «Бурштин України» в 2010 році відкрився Музей бурштину. В експозиції налічується чимало цікавих експонатів: фрагменти скам’янілої смоли віком до 40 млн років, шматок бурштину вагою майже 2 кг, а також найдавніший в Україні виріб з сонячного каменю — диск-амулет, вік якого складає приблизно 2 500 років.
В музеї відвідувачі мають можливість дізнатися про процес утворення бурштину. Можна тут роздивитись сучасні скульптури, прикраси, ікони та інші предмети, виготовлені митцями з бурштинового каміння або з його використанням.
Серед експонатів знайдете камені з комахами, які випадково стали заручниками смоли, що капала з дерев. Такий бурштин називається інклюз. Він представляє особливу цінність для колекціонерів та дослідників, адже в камінні можуть бути істоти, які жили мільйони років тому і більше не зустрічаються у природі.
Музей бурштину є унікальним та єдиним в Україні. Побачити цінні експонати можна в Рівному, прийшовши за адресою: вул. Симона Петлюри, 17.
Рівне — маленьке місто з цікавою історією та чималою кількістю місць, які варто відвідати. Тут кожен знайде щось нове та цікаве для себе. Деякі місця є унікальними, тому слід додати Рівне до власної мапи подорожей.
Джерела:
- https://ostvytsya.com.ua/
- https://rivne.travel/locations/alea-kovanih-figur
- https://suspilne.media/rivne/487237-figuri-na-alei-kovanih-skulptur-v-rivnomu-stanut-vlasnistu-mista-zavivsa-proekt-risenna-pro-vzatta-ih-na-balans/
- https://rivnemetal.com/metal_museum.html
- https://euprostir.org.ua/stories/134623
- https://volyntravel.com.ua/amber-edge/muzej-burshtinu.html