Неділя, 28 Квітня, 2024

Костели, синагога, оборонні споруди: відомі та маловідомі архітектурні пам’ятки Дубна

Дубно розташоване на річці Іква за 45 кілометрів від Рівного. Місто є одним із найдавніших та найцікавіших на Рівненщині. Перша письмова згадка про Дубно датована 1100 роком – місто згадується в Іпатіївському літописі. Проте дослідники переконані, що 1100 рік не є датою заснування Дубна. На їхню думку, місто з’явилося значно раніше, пише rivne-future.com.ua.

Дубно багате на історичну спадщину та пам’ятки архітектури. Передусім, місто відоме завдяки величному замку князів Острозьких. Проте не замком єдиним – у Дубні збереглася ще ціла низка цікавих споруд, які мають давню історію. Це і костел кармеліток, і синагога, унікальний барбакан – Луцька вежа та інші. Детальніше про відомі та маловідомі архітектурні пам’ятки Дубна – читайте в матеріалі нижче.

Дубенський замок князів Острозьких

Дубенський замок із системою розгалужених підземних ходів є одним із найдавніших замків України. Офіційною датою спорудження цієї фортеці прийнято вважати 1492 рік. Однак задовго до цього, ще в далекому X столітті на місці замку була зведена фортеця волинян. Впродовж трьох століть на цьому місці існував дитинець літописного Дубна. Укріплення було повністю зруйноване під час монголо-татарської навали у 1240-41 роках.

Наприкінці XIV-на початку XV століття князь Федір Острозький споруджує на цьому місті дерев’яно-земляне укріплення. Згодом наступний із нащадків Острозьких – Костянтин Іванович Острозький взявся укріплювати замок та перетворювати його в кам’яний. Будівництво було завершено у 1492 році – згадана дата вважається роком появи Дубенського замку.

Відтоді фортецю часто перебудовували. На початку XVII століття каштелян краківський Януш Острозький реставрував замок у стилі пізнього ренесансу. Тоді ж було добудовано дві сторожові вежі та прокладено підземні коридори. Крім цього було збудовано церкву.

Впродовж свого існування замок переходив від однієї князівської династії до іншої. Тривалий час фортеця була власністю уже згаданих князів Острозьких. Пізніше нею володіли Заславські, Сангушки, Любомирські.

Починаючи з кінця XIX століття, тут почергово базувалися військові частини різних країн: Російської і Австро-Угорської імперій, армії УНР, Другої Речі Посполитої, гітлерівської Німеччини, Радянського Союзу. Тож, сміливо можна говорити, що Дубенський замок є свідком багатьох історичних подій, які відбувалися на теренах нашого краю.

Комплекс Дубенського замку складається з трьох пам’яток архітектури: палацу князів Острозьких XVII-XVIII ст., палацу князів Любомирських XVIII ст. та Надбрамного корпусу XVII ст., прикрасою якого є герб князів Острозьких.

До слова, це єдиний в Україні двобастіонний замок. Цікавим є також той факт, що замок жодного разу не був взятий штурмом.

Луцька брама

В Україні збереглося всього три вежі-барбакани – дві з них в Острозі і одна у Дубні. Дубенський барбакан, відомий також, як Луцька брама є однією з візитівок міста. Брама розташована на давній дорозі з Дубна на Луцьк (звідси й походить назва фортифікаційної споруди).

Дубенський барбакан, як і його острозькі брати, був спроєктований та побудований в стилі ренесанс архітектором Якубом Мадлайном у 1623-1624 роках. У часи пізнього середньовіччя Луцька брама відігравала важливе оборонне значення, слугувала митним та транспортно-регулюючим пунктом. Передусім, у системі міських укріплень вежа слугувала в’їздними воротами і оборонною баштою. Споруда з’єднувалася із земляним валом, захищаючи місто із західного боку. До брами вів міст, перекинутий через рів, наповнений водою.

У 1785 році Луцька брама зазнала змін: було розібрано аттик, надбудовано третій поверх, здійснено перепланування інтер’єру.

Цікаво, що наприкінці XVIII століття на третьому поверсі Луцької брами збиралися члени масонської ложі «Досконала таємниця», яка існувала у місті під патронатом тодішнього власника Дубна Михайла Любомирського.

Станом на початок XXI століття ця унікальна пам’ятка оборонної архітектури потребувала ремонтно-відновлювальних робіт. Луцька брама у Дубні належить до пам’яток архітектури національного значення.

Костел і монастир кармеліток

Дубно пишається великою кількістю храмів, які були зведені в різні періоди і мають різні архітектурні стилі. Дубно часто називають містом храмів.

Серед храмів різних конфесій на території міста помітно вирізняються костел та монастир кармеліток. Костел був споруджений у 1630 році, а будівництво монастиря завершили дещо пізніше – у 1686 році. Комплекс споруд був створений у стилі бароко. Він належав католицькому чернечому ордену кармеліток.

Костел кармеліток у Дубні являє собою двоповерхову будівлю, уздовж фронтального фасаду якої проходить крита арка-галерея. На території комплексу розміщувався сад, город та пасовисько.

У 1890 році царським указом черниці були переведені до іншого місця, а монастир та вся територія навколо нього перейшла у відомство православної єпархії. Костел перетворили у церкву на честь преподобного Іова Почаївського. Над в’їздною брамою було надбудовано дзвіницю, а над костелом – високий шпиль з банею.

З приходом польської влади монастирський комплекс був переданий ченцям Ордену босих кармелітів – одному із чотирьох жебручих католицьких орденів, що відокремився від основної гілки кармелітів у XVI столітті. Проте недовго монастир та костел належали ченцям-кармелітам – незабаром комплекс перейшов до католицьких черниць Згромадження сестер Божого провидіння.

У міжвоєнні роки при монастирі розпочало свою діяльність професійне училище. Навчання тут проводилося для дівчат і католицького, і православного обряду. Крім цього черниці утримували на території комплексу школу та дитячий притулок.

Після вересня 1939 року монастир було ліквідовано. У післявоєнні роки у колишніх монастирських будівлях був розміщений медичний заклад – онкодиспансер. Згодом тут почав діяти онкологічний госпіс, яким опікувався Дубенський медичний коледж.

У 2004 році тут виділили кімнати під келії та домової церкви для черниць. Таким чином, монастир почав відновлювати свою діяльність. Сестри та духовенство також долучилися до опіки над онкохворими.

Монастирський комплекс кармеліток належить до пам’яток архітектури національного значення.

Синагога

Дубенську синагогу недарма називають великою. Ця юдейська святиня вважається однією з найбільших не лише в Україні, а й у Східній Європі.

Споруда, яка збереглася до наших днів, будувалася впродовж 1782-1794 років на місці синагоги XVI століття у стилі бароко. Велика синагога у Дубні є яскравим прикладом синагогального будівництва XVIII століття з використанням стилістичних елементів ренесансу та раннього класицизму. Для появи цієї святині доклав чимало зусиль тодішній власник Дубна, меценат князь Михайло Любомирський. Саме тому над входом у синагогу на його честь була розміщена таблиця.

Під час Першої світової війни синагога зазнала суттєвих руйнувань. Мечислав Орлович – автор першого туристичного путівника по Волині, писав, що «австрійці спалили на ній дах».

За часів польської влади у міжвоєнні роки синагогу було реконструйовано. У роки німецької окупації, поблизу синагоги гітлерівці створили єврейське гетто. Після Другої світової війни «совєти» використовували приміщення синагоги, як склад. Все це призвело до того, що велична синагога Дубна поступово руйнувалася.

Після проголошення Україною незалежності стан архітектурної пам’ятки оцінювався, як аварійний. У 2018 році синагога була передана єврейській громаді міста. Оскільки єврейська громада Дубна малочисельна, їй було не під силу самотужки відреставрувати досить велику будівлю.

Будинок контрактів

Як відомо, починаючи з 1774 року впродовж понад двох десятків років у Дубні проводилися славнозвісні контрактові ярмарки. Згодом їх перенесли до Києва. Аби, хоч якось складати конкуренцію Києву, тодішній власник Дубна князь Михайло Любомирський наприкінці XIX століття провів масштабну реконструкцію міської Ринкової площі для створення більш комфортних умов для роботи приїжджих купців. Так, навколо центральної міської площі з’явився цілий ряд двоповерхових будинків з головною Будівлею контрактів у центрі.

У стилістичному вирішенні архітектурного образу споруди переважають прийоми формотворення, властиві для доби еклектизму. Споруда відіграє містоутворюючу роль центральної частини Дубна.

До 2020 року місто Дубно щорічно відвідували понад 100 тис. туристів. Сюди приїздили, в тому числі, і гості з Європи та США. Велика кількість пам’яток архітектури цього славетного міста варта, аби їх побачив кожен.

Latest Posts

.,.,.,.,.,.,.,. Copyright © Partial use of materials is allowed in the presence of a hyperlink to us.