Неділя, 28 Квітня, 2024

Міста-побратими Рівного: з ким «дружить» наше місто

Міста-побратими або, як їх іще називають споріднені – це міста, між якими встановлюються постійні дружні зв’язки для взаємного ознайомлення з життям, історією та культурою. Впродовж багатьох років Рівне налагоджувало тісну співпрацю з містами-побратимами з усього світу. Більшість міст-побратимів Рівного – це польські міста. Однак у списку країн, де є міста-побратими Рівного – Німеччина, Словаччина, Болгарія, Грузія, США, пише rivne-future.com.ua.

Відін – перше місто-побратим Рівного

Рівне постійно налагоджує та розширює співпрацю з різними містами світу, переважно європейськими. Першим містом-побратимом для Рівного ще за радянських часів стало болгарське місто Відін. У радянські часи про це місто на Дунаї знали чи не всі рівняни.

Місто Відін виникло, як римська фортеця. Було столицею Відінського царства. При високій воді до міста можуть підходити невеликі морські кораблі. Відін відігравав значну роль у болгарській історії і був столицею Західної або Бдинської Болгарії у період Другого Болгарського царства, коли він слугував резиденцією болгарських царів із династії Шишмановичів.

Серед визначних місць цього болгарського містечка можна виокремити середньовічний феодальний замок Баба Вида, Собор Святого Димитрія, руїни Відінської синагоги, різні музей та церкви.

Станом на 2020 рік, у болгарському Відіні проживало менше 50 тисяч осіб. Партнерські стосунки між Рівним та Відіном квітли у радянські часи. У 80-ті роки XX століття рівненські школярі навіть писали листи дружби болгарським школярам цього міста. Дехто отримував листи-відповідь, а в декого ця переписка була досить тривалою.

У Рівному на честь цього міста свого часу назвали одну з вулиць – Відінською, а також універмаг, кафе та перукарню. А у Відіні на честь дружби з містом Рівне було побудовано 14-поверховий тризірковий готель, який було названо «Rovno Hotel».

Після відновлення Україною Незалежності партнерські стосунки між містами дещо занепали. Офіційно Рівне та Відін відновили їх у 2001 році. Однак це був, швидше формальний крок, адже якихось спільних проектів міста не реалізовували.

Місто-побратим Пйотркув-Трибунальський

Цілий ряд польських міст є містами-побратимами українського міста Рівне. Це і Забже, і Пйотркув-Трибунальський, Люблін, а також Радомщанський повіт. Крім цього Рівне підписало протокол про намір співпрацювати з польським містом Гданськ.

Тож, варто коротко зупинитися на співпраці міста Рівне з кожним із вищезгаданих польських міст.

Пйотркув-Трибунальський – місто в центральній Польщі на правах повіту. Це польське місто має давню історію. Перші слов’янські поселення на території міста з’явилися ще у VIII столітті. Вперше про місто Петриків (такою колись була назва міста) згадується у 1217 році у документі Лешка Білого. Поміж 1290-1300 роками Пйотркув отримав міські права. При Ягеллонах (королівська династія, що правила країнах Центральної Європи в XIV-XVI століттях) тут збиралися польські сейми та відбувалися вибори королів. В складі Російської імперії Пйотркув був центром Пйотркувської губернії. Після отримання Польщею незалежності у 1918 році, Пйотркув, як повітове місто, втратив своє значення адміністративного та політичного центру. Угода про співпрацю між Пйотркув-Трибунальський та Рівним була підписана 7 червня 1997 року.

Варто зазначити, що польські міста-побратими Рівного підтримали наше місто під час повномасштабного вторгнення Росії в Україну. Зокрема, у польському місті Пйотркув-Трибунальському було відкрито п’ять пунктів збору допомоги для міста Рівне. Президент цього польського міста провів переговори з міським головою французького міста В’єнна, а той у свою чергу, висловив підтримку Рівному, а також пообіцяв допомогти, коли запити рівнян перевищать можливості поляків. Польське місто Пйотркув-Трибунальський постійно контактувало з міською владою Рівного та організовувало транспорт з допомогою.

Також це польське місто розірвало партнерські стосунки з містами-побратимами – російською Костромою та білоруським Молодечним.

Місто-побратим Забже

Польське місто Забже розміщене в південно-західній частині Польщі, у Верхньосілезькому вугільному басейні. Перша згадка про Забже була зафіксована у «Реєстрі уїзду» – документі XIII століття. У цьому документі місто згадується під назвою «Задбре», що означає місце за дібровами, тобто порослими долинами та струмком, що тече поміж згір’я. Тривалий час Забже вважалося селищем – міський статус село отримало у 1922 році.

Сучасне місто Забже є промисловим містом, у якому розвиваються машинобудівна, металообробна, харчова та інші промисловості. Угода про співпрацю між Забже та Рівним була підписана 25 січня 2001 року.

Під час повномасштабної російської агресії проти України, польське місто Забже відкрило спеціальний рахунок для пожертв громадянам України. В першу чергу кошти були спрямовані на закупівлю медичних засобів для лікарні у Рівному. Збирали ліки також і у волонтерських центрах.

Дружба з Радомщанським повітом

19 березня 2013 року між містом Рівне та Радомщанським повітом Республіки Польща було підписано Угоду про партнерство. Радомщанський повіт знаходиться у центральній частині Польщі, на півдні Лодзького воєводства. Адміністративний центр – місто Радомсько.

Радомщанський повіт був утворений 1 січня 1999 року в результаті адміністративної реформи. Крім міста Радомсько значними містами повіту є Пжедбуж та Камєнськ. Однак майже 45% населення повіту проживає саме у місті Радомсько. Загалом же Радомщанський повіт складається з 14 гмін, з яких лише одна міська – Радомсько. Економіка Радомщанського повіту зосереджена на виготовленні меблів та обробці металів. Потужним також є сектор сільського господарства та виробництва продуктів харчування. Повіт є туристично-рекреаційним центром, так як на його території знаходиться багато природних та історико-культурних пам’яток. 

Радомщанський повіт також організовував допомогу для Рівного під час повномасштабної війни РФ проти України. На офіційному сайті Радомщанського повіту було вказано, що у вантажівці, яка прибула до Рівного було 16 тонн речей для постраждалих від російських атак: ковдри, спальні мішки, намети, перев’язувальні засоби, термоси та ліхтарики.

Співпраця з Любліном

У травні 2012 року Рівне та польське місто Люблін підписали Меморандум про співпрацю. Місто Люблін є одним з найстаріших поселень Польщі. Перші поселення почали з’являтися тут ще у VI столітті. Перші згадки про місто датуються 1198 роком. Магдебурзьке право місто Люблін отримало у 1257 році за часів Владислава Сором’язливого. У 1474 році Казимир Яггелончик заклав тут столицю новоствореного Люблінського воєводства. Саме в цьому місті була підписана відома Люблінська унія у 1569 році. Сучасний Люблін – центр Люблінського Воєводства, найбільше місто, культурний, науковий та промисловий осередок у східній Польщі.

Співпраця з Гданськом

20 травня 2010 року Рівне та польське місто Гданськ підписали Меморандум про співпрацю. Місто Гданськ знаходиться на півночі Польщі, на південному березі Балтійського моря. Це столиця Поморського воєводства і морська столиця Польщі. Перша письмова згадка про Гданськ датується 997 роком. Міський і портовий комплекс почав розвиватися тут у другій половині X століття. У 1919 році за Версальським мирним договором постало Вільне місто Гданськ, яким опікувалася Ліга Націй. Після Другої світової війни за результатами Постдамської конференції місто остаточно було передано Польщі. Саме в Гданську у 1981 році виникла незалежна профспілка судно будівельників «Солідарність», яку очолив майбутній президент Польщі – Лех Валенса.

Сучасний Гданськ – це великий економічний, науковий, культурний і туристичний центр. У структурі промисловості міста представлені такі галузі: суднобудування, нафтохімія, хімічна і харчова промисловості. Поряд з ним у XXI столітті все більшої ваги набули електроніка, телекомунікації, інформатика, виробництво косметики і фармацевтика.

Під час повномасштабної агресії РФ проти України Люблін та Гданськ активно допомагали українським містам, зокрема, і місту Рівне.

Побратим Зволен

16 червня 1996 року Рівне підписало Угоду про співпрацю з містом Зволен, що у Словаччині. Місто знаходиться на злитті річок Грон та Слатіна біля підніжжя гірського масиву Явор’є та кремницьких Врхов. Приблизно в VI столітті слов’янські племена створили перше укріплене поселення на лівому березі Слатіни.

У IX столітті на місці Зволена знаходилося Великоморавське поселення – Путьова, яке зникло у XI столітті. Його оборонні функції перейшли на фортецю Старий Зволен, яка є однією з найбільших середньовічних фортець у Європі. У 1230-х роках Зволену було надано міська права. У кінці XIV столітті Король Людовік I Великий побудував тут Зволенський замок, який був виконаний у готичному стилі під впливом італійської міської архітектури палаців для аристократів.

У XIII столітті місто Зволен стає важливим промисловим центром центральної Словаччини. У 1870-х роках від міста було прокладено залізничну дорогу до Будапешту.

На початку XXI століття місто Зволен зазнало економічного та культурного розквіту. Місто стало одним з найкращих економічно-розвинених, інвестиційно-привабливих міст Словаччини. Щороку біля Зволенського замку відбувався Міжнародний фестиваль театру та опери – Зволенські замкові ігри.

Німецьке місто Оберфіхтах

З квітня 2006 року між Рівним та німецьким містом Оберфіхтах встановлено побратимські відносини. Місто Оберфіхтах розташоване у південно-східній частині Німеччини. Місто підпорядковане адміністративному округу Верхній Пфальц та входить до складу району Швандорф.

Вперше це німецьке місто, яке стало побратимом для Рівного, згадується близько 1130 року. У 1337 році населений пункт під назвою «Віхтах» отримав право торгівлі. Місто двічі зазнавало серйозних руйнувань під час Гуситських війн. У 1952 році Оберфіхтах отримав статус міста, а у 1961 році статус міста-гарнізону. В минулі столітті у місті була розвинена гірнича промисловість. У XXI столітті мальовничий Оберфіхтах закріпив за собою звання міста для відпочинку.

У 2022 році під час повномасштабної російської агресії проти України міська влада міста Оберфіхтах висловила готовність допомагати Рівному. Тодішній мер Оберфіхтаху Рудольф Теплицький заявив, що рівнянам, які приїдуть в місто готові надати ліжко-місця в клініці, а також житло в сусідньому місті Тіршенройт та монастирі Фокенфельд поблизу Коннерсройта.

Грузинське місто Кобулеті

У квітні 2016 року Рівне підписало Угоду про співпрацю з курортним грузинським містом Кобулеті. Це місто знаходиться за 21 км від Батумі. Розташоване місто на березі Чорного моря в зоні субтропічного клімату. У радянські часи місто вважалося одним з найкращих курортів Чорноморського узбережжя. Станом на початок XXI століття кількість відпочивальників суттєво зменшилася, адже попри інтерес до міста, як курорту, Кобулеті продовжує залишатися невпорядкованим.

Український побратим Сєвєродонецьк

Серед українських міст містом-побратимом для Рівного є Сєвєродонецьк. Угода про співпрацю між містами була підписана 17 квітня 2007 року в рамках проєкту «Схід-Захід єднаймося разом». Сєвєродонецьк розташований в західній частині Луганської області. Місто лежить між річками Сіверський Донець та Борова та входить до складу Сєвєродонецько-Лисичанської агломерації. Місто є одним з найбільших промислових, культурних та наукових центрів Донбасу. Це місто хіміків, будівельників та винахідників. Виникнення міста безпосередньо було пов’язано зі створенням у ньому хімічного заводу. Разом з хімічним комбінатом росло і селище Лисхімстрой, яке в 50-х роках було перейменовано на Сєвєродонецьк.

У 2014 році місто було окуповане російськими військами, однак 22 липня 2014 року українській армії вдалося звільнити місто від загарбників. Вдруге місто було окуповано армією РФ у червні 2022 року під час повномасштабної фази російсько-української війни.

До слова, місто Рівне прийняло чимало переселенців з Луганщини, в тому числі, і з міста-побратима Сєвєродонецька.

Рівне і Монако

У травні 2015 року місто Рівне підписало Меморандум про співпрацю з князівством Монако. Князівство Монако – це мікродержава на березі Середземного моря. Монако є конституційною монархією під протекторатом Франції. В доісторичні часи територія Монако була заселена різними народами. Спочатку тут була колонія фінікійців, а згодом римлян. Монако отримало незалежність у 1449 році з династією Грімальді на чолі, яка впродовж багатьох століть керує князівством.

У 1861 році незалежність Монако було визнано Францією, а у 1918 році між Монако та Францією було підписано угоду про захист території Монако. Сучасне Монако відоме тим, що є популярним курортом з привабливим кліматом та інфраструктурою для відпочивальників.

Американські міста-побратими Рівного

Після 24 лютого 2022 року у міста Рівне з’явилося два нових побратима зі США. Офіційно містом-побратимом Рівного на початку березня 2022 року стало місто Федерал-Вей, штат Вашингтон.

24 травня 2022 року між Рівним та американським містом Іст-Брансвік було підписано Меморандум про співпрацю. У цьому 50-тисячному американському місті проживає чимала українська діаспора, яка надала гуманітарну допомогу рівнянам під час повномасштабного вторгнення РФ. Крім цього українська діаспора допомогла з облаштуванням одного із бомбосховищ у місті Рівне.

Таким чином, Іст-Брансвік стало 13 містом-побратимом Рівного.

Latest Posts

.,.,.,.,.,.,.,. Copyright © Partial use of materials is allowed in the presence of a hyperlink to us.