Неділя, 28 Квітня, 2024

Місто під містом: таємниці підземелля Острога

Острожанам пощастило жити в унікальному місті, де збереглося чимало пам’яток минулого. Свого часу Острог був одним із культурно-освітніх центрів Волині. Особливого піднесення та розквіту місто досягло в XVI-XVII століттях, коли ним опікувалися князі Острозькі. Тодішній Острог зображали на всіх основних європейських картах, пише rivne-future.com.ua.

І якщо про такі архітектурні пам’ятки міста, як замок князів Острозьких, Татарську вежу, синагогу, костел Успіння Діви Марії відомо чимало та й самі вони збереглися до наших днів, то про підземелля Острога цього не скажеш. Система підземних споруд під Острогом малодосліджена та оповита легендами. Хтось стверджує, що під звичним для нас Острогом ховається справжнісіньке підземне місто, а хтось же вважає, що тут більше вигадок, аніж правди. Тож, спробуємо з’ясувати, який він підземний Острог та які таємниці приховує.

Підземний Острог – мережа сполучених між собою підвалів

Стародавній Острог, що на Рівненщині, приваблює не лише своєю архітектурою, а й таємничими підземеллями. Кажуть, що глибокого під асфальтовим покриттям сучасного міста ховається ще одне.

Про те, що в Острозі є підземне місто – мережа сполучених між собою підвалів, переконаний історик та краєзнавець Микола Бендюк. У розмові з місцевим ЗМІ «Ostroh.info» він розповідав про те, як наприкінці 1980-х років будівельники, розкопуючи землю, випадково натрапляли на таємничі підземні підвали.

У 1988 році в центрі Острога будівельники почали рити великий котлован для зведення районного будинку культури. Екскаватор прокопав 8 метрів у глибину від поверхні, але лише зачепив склепіння підвалу. Можна собі лише уявити, якої глибини цей підземний тунель. Свідком даної ситуації став пан Микола.

За словами історика, він спустився до того підвалу та побачив ковані двері, які відповідали стилістиці XVII століття. Дослідник хотів відчинити двері та побачити, що ж за ними ховається, однак будівельники не стали церемонитися з істориком та екскаватором засипали підвал землею.

Микола Бендюк жартома додавав, що у нього завжди були проблеми з будівельниками, а особливо з Острозьким водоканалом. Будуючи щось на поверхні міста – вони водночас руйнували те місто, яке ховається під ногами острожан.

За словами дослідника, на вулиці Татарській підвали розташовані суцільними рядами. На даній вулиці є вхід у величезну кімнату, розмірами 8 на 8 метрів. Звідси підземелля веде в сторону Луцької вежі приблизно на 18 метрів. У згаданій кімнаті збереглася велика криниця. Її викопали для того, аби було, де набирати воду на випадок, якщо місто візьмуть в облогу.

Також історик стверджував, що на цьому місті знаходилася ратуша, побудована Янушем Острозьким на початку XVII століття. Через ратушу був прохід до ринкової площі зі сторони Луцької вежі.

Краєзнавець додавав, що тему відновлення підземель він почав піднімати ще з 1988 року. У 2000 році його ідею підтримав ректор Острозької академії Ігор Пасічник. Проте реставрація старовинних підвалів вимагала зусиль не лише від краєзнавців та освітян, а й від міської влади, архітекторів та меценатів.

Легенда про підземне місто

Острогом не одне століття ходить легенда про «місто під містом». За переказами, наприкінці XVII – на початку XVIII століття єзуїти, які побудували у місті костел та колегіум, намагалися дослідити таємничі острозькі підземелля. Однак всі, хто спускалися в них – більше не поверталися. Принаймні, так розповідає легенда.

Одного разу єзуїти запропонували спуститися в таємничі підземелля молодому хлопцю, який був засуджений до страти за крадіжки. Парубку обіцяли помилування у разі, якщо він повернеться. Об’язали його мотузкою, дали смолоскип та домовилися, що той подаватиме сигнали. Якщо щось трапиться – юнак мав смикнути за мотузку один раз, спускатиметься на ще один поверх униз – двічі смикне за мотузку, а якщо потрібно буде витягнути на поверхню – тоді тричі.

Хлопець спустився в підземелля. За сигналами єзуїти нарахували шість поверхів. Аж раптом на глибині шести рівнів мотузка хаотично засмикалася. Ченці почали піднімати парубка. Піднявши, побачили, що юнак перетворився на посивілого дідуся. Що він там побачив, навіть під страхом смерті, так і не розповів.

Легенда говорить, що тоді ченці вирішили замурувати хід, однак якась містична сила не давала цього зробити – то цемент розлазився, то цегла зникала, то робітник помре.

Звичайно, це лише переказ і стверджувати, що саме так все і було ми аж ніяк не можемо. Втім, ця багатовікова легенда лише додає містичності захованому місту під Острогом.

Підземний хід від замку Острозьких до Свято-Троїцького монастиря в Межирічі

Тож, як уже з’ясували підземний Острог – це мережа сполучених між собою підвалів. Один із входів в підземелля розташований у самому центрі помістя князів Острозьких – Острозькому замку. Історики стверджують, що від замку хід веде до Свято-Троїцького Межиріцького монастиря-фортеці, який знаходиться за 4 кілометри від міста у селі Межиріч. Це родинний монастир Острозький, збудований у далекому XVI столітті.

Допитливим туристам під час екскурсій Острозьким замком показували місце, звідки імовірно подавали сигнал смолоскипом вартовим у монастирі. Після сигналу із монастиря до замку підземним тунелем надсилали кінну карету господарям острозької фортеці.

За історичними довідками, користувалися цим тунелем до середини XVII століття, а потім про підземелля ніде не згадувалося.

Підземелля монастиря капуцинів

Вхід до таємничих підземель Острога також знаходився під знаменитою Острозькою академією. Колись на місці сучасного корпусу Острозької академії (будівля академії, закладеної князем Костянтином-Василем Острозьким, не збереглася) був Капуцинський монастир. Історія цієї святині розпочалася у 1750 році, коли Януш Олександр Сангушко подарував монахам-капуцинам під будівництво монастиря ділянку землі за міськими валами по дорозі на Дубно. Спорудження монастиря і дерев’яної каплиці профінансував староста таборівський Самуель Лубківський. Освячення костелу капуцинів відбулося у 1778 році.

У період функціонування костелу підвали, які знаходяться під ним, мали культове значення і використовувалися для поховання шанованих ченців та фундаторів монастиря. Їх ховали в спеціальних малесеньких кімнатах – криптах. За період існування монастиря тут поховали 19 осіб. Серед відомих осіб – Ян Самуель Лубківський та його родина.

Після поразки Листопадового постання у 1882 році монастир було закрито владою імператорської Росії. А поховання були знищені російськими вояками. Підземелля не використовувалися впродовж 160 років. За часів радянської влади сюди скидали шлак із котельні та будівельне сміття.

Впорядкування підземель розпочалося за часів відродження Острозької академії. Археологи разом зі студентами розчистили усі підвальні приміщення. Під час розчистки було знайдено людські кістки – їх перепоховали в чотирьох бічних криптах.

Підземелля монастиря капуцинів стало частиною музейного комплексу Острозької академії. Тут була облаштована підземна мистецька галереях. Усі, хто побував у підземеллі, розповідали про особливу енергетику цього місця.

Чи є скарби в таємничих підземеллях?

Це питання хвилює «чорних археологів», дослідників, а також мешканців і гостей міста, які цікавляться старовиною.

Згідно ще однієї легенди, яка ходить містом, у підземному ході, який веде від Острозького замку до Межиріцького монастиря, заховані 13 возів із золотом та сріблом. Заховати скарби в тунелі буцімто наказала Анна-Алоїза Острозька (Ходкевич) – представниця роду Острозьких, ревна католичка та фундаторка костелу і колегіуму єзуїтів. Легенда говорить, що під час національно-визвольної боротьби під проводом Богдана Хмельницького, Анна-Алоїза поспіхом втікала до Польщі, а скарби, якими володіла, лишила в підземеллі.

Так це чи ні – невідомо, адже станом на початок XXI століття ніхто не спускався в підземелля, де імовірно заховані дорогоцінні метали.

Втім, скарби в Острозі таки знаходили. Наприклад, на початку 1980-х років під час будівництва готелю «Вілія», було знайдено великий скарб. Охочих наповнити свої кишені цінними монетами виявилося чимало, однак більшу частину грошей примусово вилучила тодішня радянська влада, посилаючись на те, що всі скарби, які знаходяться в землі, є власністю держави.

Хоч і вкрай рідко, але навіть на початку XXI століття в Острозі знаходили різноманітні цінності, переважно, це були золоті або срібні монети.

А ось, чи були скарби в підземеллях міста – лишалося таємницею. Як і самі підземелля – суцільна, овіяна легендами, таємниця Острога.

Latest Posts

.,.,.,.,.,.,.,. Copyright © Partial use of materials is allowed in the presence of a hyperlink to us.