П’ятниця, 13 Вересня, 2024

Рівненщина вражає: сім чудес Острожчини

Острог неодноразово, неначе міфічна птиця Фенікс, відроджувався з попелу, аби далі кувати славу найвищої проби, славу міста вчених, замків та воїнів. Здавалося б, маленьке місто, проте воно стало визначним центром науки та культури. Острог здобув славу головного музичного осередка, який задавав тон у розвитку музичної культури в Україні. Саме тут зароджувалася українська літературна мова, наука, тут видавалися найкращі книги в слов’янському світі та працювали найосвіченіші вчені Європи. А Острозька академія дала життя аналогічним закладам в Україні. Що ж залишилося у місті з минулих років? Повірте, там є на що подивитися. Далі на rivne-future.

Замок князів Острозьких

Найважливішою архітектурною пам’яткою Острога є замок князів Острозьких – справжня перлина давньоруського фортифікаційного мистецтва. Саме із замку, де колись виявили залишки давньоруського городища, почало розвиватися місто. 

Замок, який був оточений ровом, складався з кам’яних та дерев’яних укріплень, спорудили на місці давньоруського городища XI-XII століття. Наразі до комплексу споруд на Замковій горі входять: Вежа мурована, Нова (Кругла) вежа, Богоявленська соборна церква та Надбрамна дзвіниця. Майже три століття (із середини XIV ст.) це була резиденція і “домоначальний град” князівського роду Острозьких. Детальніше тут.

Національний університет “Острозька академія” 

Острозька академія – перший вищий навчальний заклад у Східній Європі, найстарша українська науково-освітня установа. У 1576-му році князь Костянтин-Василь Острозький заснував слов’яно-греко-латинську академію в Острозі. Його племінниця княжна Гальшка Острозька надала чимало коштів на будівництво академії. 

Пріоритетним в Острозькій академії було традиційне для Середньовічної Європи вивчення семи вільних наук (граматики, риторики, діалектики, арифметики, геометрії, музыки, астрономії). А також вищих наук: філософії, богослов’я, медицини. Студенти академії опановувати п’ять  мов: слов’янську, польську, давньоєврейську, грецьку і латинську. 

Г. Смотрицький – перший ректор Острозької академії. Викладачами були видатні тогочасні українські та зарубіжні педагоги-вчені. 

Указом Президента України від 12 квітня 1994 року розпочалося відродження Острозької академії. А указом від 30 жовтня 2000 року університет отримав статус національного. 

Свято-Троїцький чоловічий монастир-фортеця

Існує безліч легенд, які мають відношення до цього монастиря. Ось одна з них. Подейкують, що Межиріцьку фортецю з’єднував підземний хід з оборонними укріпленнями та замком Острога. 

Чернече життя у чоловічому монастирі відновилося у 1991-му році. При православній обителі там діяло Духовно-пасторське училище. Наразі тут проживають тільки два десятки монахів. Як і багато років тому, сьогодні двір монастиря оточують кам’яні стіни з вежами. Чотири вежі – кутові з бійницями, а п’ята – надбрамна. У XVIII столітті вона стала дзвіницею. Від воріт дзвіниці до головного входу в Троїцький храм веде кам’яна відкрита галерея. Свято-Троїцький Межиріцький монастир є одним з наймальовничіших оборонних монастирів України. 

Вулична піч

Якщо покинути двір монастиря, то можна натрапити на дещо цікаве. Наприклад, велика піч, яка колись стояла біля палацу Януша Острозького. Її призначення – обігрів вартових. Дивно, сам палац, до наших днів, не зберігся, а піч стоїть ціла. 

Велика піч просто неба для жителів оборонного монастиря була ще і кузнею. Крім цього, у ній варили смолу, яку виливали на голови ворогам. Таким чином ченці захищали свою святиню. Інша назва печі – Ренесансний комин. Він зберігся практично у такому вигляді, як його будували. Немає тільки величезного чана. 

Новомалинський замок

Замок з’явився наприкінці XIV – початку XV століть на пагорбі над річкою Збитенка. Його оточував рів, який був наповнений водою. У плані був регулярним, мав п’ять наріжних п’ятигранних башт, з’єднаних мурами, в’їзну браму з північно-східного боку й міст через рів. До наших днів збереглося небагато. Від колись величного замку лишилися західна п’ятигранна двоярусна башта, напівзруйнована південна башта, невелика дільниця оборонного муру з бійницями між ними, каплиця, перероблена у ХІХ столітті з північної вежі замку, руїни колишнього палацу. Палац знаходиться уздовж південно-східного фронту замку. Зовнішня стіна була оборонною, яка з’єднувалася з замковими мурами. У плані замок прямокутної форми, має два поверхи. Наразі всі перекриття знищені, тільки у трьох камерах першого поверху збереглися хрестові склепіння. Товсті мури прорізані прямокутними вікнами. 

Урочище “Пекло” 

У селі Батьківці, яке межує із Здолбунівським районом, на висоті знаходиться Урочище “Пекло”. Гориста місцевість урочища, під якою є десять печер з лабіринтами різної довжини, між якими тече джерельна вода, точно не залишить мандрівників без уваги. А ще, тут можна відчути аромати рідкісних видів рослин та коркового дерева. 

Рідкісні дуби

Острожчина відома не лише пам’ятками архітектури, а й своїми дубами. Їх можна побачити, наприклад, в урочищі “Теремне”. Це комплексна пам’ятка природи, площею 49 гектарів. На невисоких горбах “гомонять” старі сосни висотою до 50-ти метрів, а у діаметрі 85 см. Другий поверх лісу – листяні породи: граб, дуб. Трав’янистий покрив у лісі розріджений: вовче лико, лілія лісова, кадило мелісолисте, місцями стелиться плюш. А в урочищі “Острожчин” охороняються старі дуби віком понад 250 років на 54 гектарах, є лісонасіннєва ділянка.

Волинські Афіни. Саме так, колись, називали  Острог. Потрібно, якщо не вивчати, то хоча б трішки знати про місто з тисячолітньою історією. 

Уявляєте, Острог колись входив у п’ятірку найбільших міст України. Нині, це звичайнісінький районний центр з вузькими вуличками та одноповерховими будинками. Але, в якому місті нашої країни є такі відомі та історичні пам’ятки архітектури, культури тощо. Тому, подорожуйте Рівненською областю. Відкривайте для себе нові сторінки історії Рівненщини. 

Latest Posts

.,.,.,.,.,.,.,. Copyright © Partial use of materials is allowed in the presence of a hyperlink to us.