Мистецтво завжди було є і буде сильною зброєю під час війни. Тому, під час повномасштабного вторгнення росії в Україну, зараз, як ніколи, митці озброїлися пензлем, словом, музичним інструментом, голосом, фотокамерою, щоб не лише зберегти, але й поширити українську культури в маси. Якщо промовити слово “мурал”, то одразу виникає асоціація з містом Рівне та відомим художником Костянтином Качановським. Він, як і раніше, продовжує силою пензлів та фарб боротися проти російських загарбників на мистецькому фронті, пише rivne-future.com.ua.
“Світло переможе темряву”
Наразі багато поліцейських разом зі Збройними силами України воюють проти агресора. На жаль, поліція Рівненщини має непоправні втрати на цій війні. 22 травня, на 80-й день війни, п’ять бійців спецрозділу КОРД загинули під час ракетного удару. Новий патріотичний мурал Качановського є даниною пам’яті полеглим поліцейським.
Стінопис знаходиться на фасаді будівлі Головного управління Національної поліції Рівненської області. Очільник поліції Олексій Камишанський на відкритті арт-об’єкту розповів, що саме цю стіну для майбутнього малюнку обрали не випадково. Кілька тижнів тому, під час сесії Рівненської міської ради, депутати прийняли рішення про перейменування багатьох вулиць в обласному центрі. Зокрема, вулицю Пушкіна, новий мурал якраз знаходиться біля неї, перейменували на вулицю Героїв поліції – на честь загиблих спецпризначенців із Рівненщини.
Назва муралу “Світло переможе темряву”. Чому так? Як зазначено вище, це шана пам’яті загиблим поліцейським спеціального підрозділу КОРД та вдячність їм за їхні подвиги. Композиція складається з КОРДівця та маленького хлопчика, який приймає іграшковий автомобіль. Відомий рівненський художник Костянтин Качановський розповів, що хотів зобразити два світи – темряви і світла. На захисті світла саме поліцейського та дитину, як символ нашого майбутнього, те за, що українці борються щодня.
Незважаючи на спекотну погоду, зайнятість митця іншими проєктами та складність текстури стіни фасаду будівлі поліції Костянтину Качановському вдалося за тиждень завершити мурал “Світло переможе темряву”. В процес створення ескізу керівництво поліції Рівненщини практично не втручалося. Лише підказували художнику, наприклад, елементи одягу бійця.
Новий тематичний та патріотичний мурал у Рівному, який доступний для огляду абсолютно кожному, показує відношення та вдячність українців тим людям, які цілодобово стоять на захисті їхнього спокою та життя. Це велика пам’ять про загиблих працівників поліції.
Рівне – столиця муралів
Мабуть немає такої людини у Рівному, яка б не знала про мурал “Красавіца терпіти не буде”. І переважна більшість рівнян та гостей нашого міста вважають, що саме з цього стінопису розпочався творчий шлях Костянтина Качановського. Проте, це не так. Кохання стало рушійною силою для створення у Рівному на вулиці Соборній, у районі РУМу чорно-білого муралу, де зображено дівчину за грою на фортепіано. Таким чином, рівненський художник зробив подарунок своїй дівчині і заразом дав нове дихання занедбаній, облупленій стіні.
Костянтин Качановський не вперше співпрацює з поліцейськими. Мурал на вулиці Княгині Ольги, що прикрашає стіну поліцейської станції теж має авторство Костянтина. На малюнку зображено поліцейського з дитиною – символ турботи та піклування, захисту, безпеки і любові.
Третім муралом, після якого художник прокинувся відомим не лише на всю Рівненщину, а й Україну загалом звісно ж є “Красавіца терпіти не буде”. Митець пояснив, що це відповідь на відомий вислів путлера «Нравится, не нравится – терпи моя красавица». Він показав Україну в образі жінки – сильну, незалежну, таку, що не боїться та може дати відсіч будь-кому, хто зазіхне на її землі та людей.
Ні для кого не є новина, що війна об’єднала та згуртувала людей у спільній боротьбі проти росіян. Кожен на своєму фронті, можливо не розуміючи цього, виконує надзвичайну місію. Саме про простих, реальних, але водночас великих людей мурал Качановського “Сміливий народ сміливої країни”. На малюнку зображені справжні Герої, які не десь далеко, не вигадані, а знаходяться зовсім поруч – чоловіка з Польщі, який привіз у Бучу понад тону борошна, щоб відновити пекарню, лікарка, яка приймала пологи у деокупованому містечку, військового, відомого песика «Патрона», рятувальника та хлопчика. Він став справжньою окрасою цокольного поверху рівненського ТРЦ “Злата Плаза”.
До речі, цей стінопис вже маю свою власну історію. Кілька тижнів тому у Рівне приїхав той самий пекар Яцик Полевський, який випікав хліб для українських військових, той самий, котрий і зображений на стінописі Качановського. Йому надзвичайно сподобався мурал і наше місто. З очільником Рівненської ОВА Віталієм Ковалем вони обговорили про підтримку області зі сторони Польщі.
(Костянтин Качановський, Яцик Полевський, Віталій Коваль)
П’ятий стінопис цікавий тим, що Костянтин Качановський залишив право назвати його – людям. Жінка-захисниця у традиційному українському вбранні з синьо-жовтими крилами та зі зброєю в руках прикрашає стіну одного із салонів краси Рівного на вулиці Данила Галицького. Його автор вважає, що найкращу назву придумають люди. Серед варіантів, які пропонувалися у соціальних мережах були: “Нескорена”, “Крила України”, “Ангел війни”, “Берегиня”, “Крилатим ґрунту не треба” тощо.
Пензлі і фарби, наполегливість та праця Костянтина зробила Рівне впізнаваним на всю Україну. Сюди з різних населених пунктів приїжджають люди саме для того, щоб подивитися на мурали та сфотографуватися на їх фоні. Вуличне мистецтво художника стало візитною карткою міста. З впевненістю можна сказати, що саме завдяки арт-об’єктам Костянтина Качановського Рівне вже стало столицею муралів. І на цьому він не планує зупинятися, адже зараз, у цей непростий час людям потрібні яскраві та позитивні емоції. Стінописи з цією функцією справляються на відмінно.