Вівторок, 19 Березня, 2024

Мандруємо стежками Рівного: вулиця Драгоманова

Сьогодні розповідь про одну з найстаріших вулиць Рівного, що пронизує центральне надозер’я міста, надаючи доступ до багатьох природних, культурних визначних місць та осередків повсякденного життя містян. Вулиця Драгоманова бере свій початок від вулиці Чорновола і губиться в районі гідропарку. Частина її знаходиться на місці колишнього палацово-паркового ансамблю князів Любомирських. В минулому ця вулиця мала безліч назв – Гімназійна, Директорська, Сенаторська, Пироговська, Бандурська, Шлосштрассе та Калініна. Теперішню назву Драгоманова вулиця отримала у 1991-му році на честь відомого українського громадського діяча, науковця та публіциста Михайла Драгоманова. Відомо, що саме тут він зупинявся, перебуваючи у Рівному в 70-х роках XIX століття. До наших днів на цій вулиці збереглися будинки колишньої чоловічої гімназії, Повітової каси хворих, Оранжереї князів Любомирських та військовий бункер Еріха Коха, пише rivne-future.com.ua.

Без цієї будівлі важко уявити вулицю Драгоманову

Мова йде про колишню Повітову касу хворих, яку звели у стилі польського класицизму. Освятили її 1929-му році. Побудували її для потреб громадської організації “Повітова каса хворих”, основною метою якої було медичне обслуговування малозабезпечених мешканців Рівненського повіту. У закладі можна було скористатися послугами дантиста, хірурга, проводили лабораторні аналізи та приймали пологи. Під час фашистської окупації заклад функціонував як лікарня. У післявоєнний час там розмістився пологовий будинок. Невдовзі, коли у Рівному з’явилися інші пологові будинки, в закладі на Драгоманова 9, залишилася тільки жіноча консультація. Наразі цю будівлю передали апеляційному суду. 

Дирекція Рівненської обласної філармонії

(Драгоманова, 20)

Одразу навпроти будівлі апеляційного суду можна побачити осучаснений старовинний триповерховий будинок брунатного та кремового кольору. Зі сторони вулиці Драгоманова будинок має два поверхи, а з тильного боку ще є цокольний поверх. Дім побудований у 1937 році, належав він Шляфштейну Сімсі, відомому члену союзу купців у Рівному та діячу сіоністської організації в Луцькому повіті 20-30-х років ХХ ст. У післявоєнний період основне його призначення – житлове приміщення для партійних службовців міста та області. З 1989 року і дотепер – це будівля дирекції Рівненської обласної філармонії. 

Рівненський обласний центр народної творчості

(Драгоманова, 22)

Мандруючи далі, можна побачити двоповерхову будівлю блідо-рожевого кольору, яку звели у 1931 році. Так як і сусідній будинок, зі сторони вулиці Драгоманова видніється один поверх, а з тильної ще є цокольний. На даний момент тут розташований Рівненський обласний центр народної творчості. За словами старожилів міста, у післявоєнний період будівлею користувалися представники органів НКВД, а пізніше там був готель для слухачів вищої партійної школи. 

Комунальне підприємство «Рівненська обласна клінічна лікарня» Рівненської обласної ради

(Драгоманова, 2)

1 березня 1951 року, згідно з наказом обласного відділу охорони здоров’я, було розпочато реконструкцію другої терапевтичної лікарні міста Рівного під обласну лікарню.

Будинок дозвілля військових

На розі вулиць Драгоманова та 16 Липня можна побачити чотирьохповерховий будинок, який звели у 1928 році. Ця будівля колись була центром культурного дозвілля і відпочинку рівненських військових міжвоєнного періоду. Нині будинок осучаснили та організували там кафе, магазини та офісні приміщення. 

Князівська оранжерея

(Драгоманова, 17)

На жаль, одна з найстаріших будівель нашого міста дійшла до наших днів дещо в іншому вигляді. Орієнтовний вік будинку – 200 років. На перший погляд і не скажеш, але ця будівля є берегинею духу старого міста, є родзинкою давньої місцевої архітектури. Бічний фасад будинку виходить на музейне подвір’я. Колись на цьому боці споруди був напівкруглий портик з колонами іонічного стилю. А зараз там просто глуха стіна. Точна дата зведення оранжереї – невідома. Проте, збереглася писемна згадка про оранжерею польського дослідника Волині Тадеуша-Єжи Стецького, де він у 1880 році описує палацово-парковий ансамбль князів Любомирських. За його версією, неймовірно красиву оранжерею звів англійський архітектор-садівник Жан-Якуб Бургіньйон. 

Під час будівництва нового приміщення для гімназії, будівлю Оранжереї реконструювали під квартиры для директора закладу, діловода, вчителів та канцелярії. 

Наразі, це житловий будинок. 

Рівненський обласний краєзнавчий музей (Рівненська гімназія) 

(Драгоманова, 19)

Прямуючи далі, у напрямку парку “Молоді” можна побачити ще одну будівлю, без якої не можна уявити не тільки вулицю Драгоманова, а й наше місто Рівне. 

Історія та пам’ять співіснують в одній споруді – Рівненському обласному краєзнавчому музеї. Будівля сучасного музею побачила велику кількість епох. 

У XIX столітті у цьому приміщення збиралася вся еліта тогочасної інтелігенції. Рівненську чоловічу гімназію відкрили у 1839 році. Гімназія випустила у світ таких відомих людей як Микола Костомаров, Пантелеймон Куліш, Михайло Драгоманов, Володимир Короленко. 

Ця найкраща пам’ятка архітектури XIX століття збудована у стилі провінційного класицизму. З 1975-го року на Драгоманова почав функціонувати Рівненський обласний краєзнавчий музей. 

Бункер Еріха Коха 

Бункер знаходиться недалеко від краєзнавчого музею. Бетонна споруда у вигляді ковпака – справжня загадка. Його найменш досліджували серед усіх німецьких бункерів. За однією версією, ця будівля використовувалася, як запасний або основний вузол зв’язку зі ставкою Гітлера “Вервольф” у Вінниці та резиденцією “Хегевальд” в Житомирі. За іншою версією, саме в цьому бункері була Бурштинова кімната. Більше тут

На початку двохтисячних група місцевих ентузіастів розпочала активні пошукові роботи в бункері: розмурували основний вхід, відкачали воду, провели георозвідку. Найважливішим завданням було знайти вхід у два нижніх яруси. В рівненських засобах масової інформації з’явилися повідомлення, що дослідники стоять на порозі великого відкриття. Проте вхід до ярусів так і не було знайдено. Жодних документів, які могли б прояснити ситуацію, в місцевому архіві не збереглося. Всі дані про нього були або засекречені, або залишилися після розпаду СРСР в Москві. 

Latest Posts

.,.,.,.,. Copyright © Partial use of materials is allowed in the presence of a hyperlink to us.