Субота, 27 Квітня, 2024

Скульптура, яка береже рівнян від хвороб: чого ми не знаємо про колону Божої Матері

Майже дві сотні років ця скульптура оберігала жителів Рівного від епідемій, була своєрідним оберегом всього міста. Мова йде про рівненську Мадонну – колону зі скульптурним зображенням Божої Матері. Вперше про колону згадується у 1770 році, очевидно, саме того ж року її і було встановлено. Місцеву святиню шанували і католики, і православні. Однак одного дня комуністична влада безжально демонтувала улюблений багатьма рівнянами пам’ятник. Нову колону Божої Матері було встановлено на початку 2000-х років. Щоправда, вона не є точною копією знищеного попереднього пам’ятного знака, пише rivne-future.com.ua.

Передісторія появи колони Божої Матері

Скульптура Божій Матері у Рівному має свою передісторію, яка сягає XVIII століття. Рівне, як і чимало європейських міст, свого часу теж не оминули епідемії. У 1770 році до Рівного із Західної Європи докотилася епідемія. Називали її по-різному – чума, чорний мор, морове повітря. Інфекційне захворювання швидко розповсюдилося тогочасним Рівним, забравши життя сотні його жителів. Згодом хвороба відступила – рівняни бачили в цьому знак згори і вірили, що Матінка Божа почула їх молитви та благання.

Після цього налякані хворобою містяни вирішили зібрати кошти на спорудження скульптури Божої Матері, яка б оберігала місто і його жителів від хвороб та нещасть. Хто був автором першої колони Божій Матері у Рівному, на жаль, невідомо. Перша згадка про місцеву святиню датується 1770 роком. Очевидно, цей рік і варто вважати, роком встановлення статуї. Щоправда, інші архівні джерела говорять про те, що колона Божої Матері у Рівному з’явилася на 20 років раніше, тобто, у 1950-му році.

Статую жителі Рівного вирішили встановити на місці тодішньої ринкової площі – сучасники знають цю локацію, як місце, де знаходиться Воскресенський собор.

Об’єкт представляв собою скульптуру Божої Матері в повний зріст. Її руки були складені на грудях, так ніби вона молиться Всевишньому за всіх віруючих.

Стала святинею і для католиків, і для православних

Колона Божої Матері швидко стала шанованим об’єктом серед містян. Звертаючи свої погляди до постаменту, рівняни просили у Божої Матері заступництва, здоров’я та захисту.

Минуло 75 років з того моменту, як Рівним прокотилася хвиля страшної інфекції недуги і ось місто спіткало ще одне випробування хворобою – на цей раз холерою. Знову рівняни зверталися у своїх молитвах до Божої Матері, благаючи її відвернути цю біду від міста. І знову трапилося диво – гостра інфекційна хвороба відступила.

З того часу рівненська Мадонна стала святинею, і для католиків, і для православних. Статую вважали своєрідним духовним оберегом міста. У 1856 році архітектурний об’єкт було дещо реставровано. Поблизу колони було встановлено гасові ліхтарі, щоб світло було тут і в темну пору доби. Крім цього біля підніжжя архітектурної споруди запалили незгасиму лампаду.

Не могли оминути своєю увагою святиню не лише рівняни, а й гості міста. Для відвідувачів Рівного колона Божої Матері була цікавим архітектурним об’єктом. Туристи, офіційні делегації, чиновники – багатьом було цікаво побачити, який же він – духовний  оберіг міста Рівне.

Про рівненську Мадонну згадував у своєму автобіографічному творі «Історія мого сучасника» письменник Володимир Короленко. Впродовж 1866-1871 років він навчався у Рівненській гімназії, тож, напевно, не один раз проходив повз скульптуру, яка мала сакральне значення для жителів Рівного.

У своєму творі письменник писав, що скульптура була святинею і православних, і католиків, а пройти повз неї просто так було неможливо. Короленко писав, що було в цій статуї щось таке, що спонукало до молитви.

Ось, як велично та піднесено Володимир Короленко пише про рівненську Мадонну:

«Статуя, освітлена ранковим промінням, маячіла над гомінким і барвистим безладдям базару. Було в ній щось таке, від чого я одразу спинився, а через хвилину стояв на колінах, без шапки, і хрестився, піднявши очі на Мадонну…»

Тривалий час довкола статуї Божій Матері був вільний простір. Однак наприкінці XIX століття ринкова площа, де було встановлено об’єкт, змінила свій вигляд. Був зведений Воскресенський собор, будинок казначейства, який не зберігся до наших днів, а також будинок головного підрядника будівництва собору Іси Яполутера. Вийшло так, ніби рівненську святиню звідусіль оточили архітектурні споруди. Однак увага до колони від цього не стала меншою – статуя продовжувала бути для рівнян місцем, де зупинялися, аби помолитися та перехреститися.

Знесення статуї

Відома скульптура Рівного зуміла пережити Другу світову війну. Гітлерівці не стали чіпати архітектурний об’єкт під час окупації міста. А от радянська влада, частиною ідеології, якої був атеїзм, вирішила знести рівненську Мадонну.

У повоєнний 1950 рік міська влада видала постанову під назвою «О сносе фигур, препятствующих благоустрою города». Така постанова з’явилася під приводом впорядкування міста після війни. У рік виходу постанови демонтаж архітектурного об’єкту не відбувся – сталося це через два роки.

Шановану рівнянами колону було знесено у ніч на 22 квітня 1952 року. Того року на цей день припало одне з найбільших християнських свят – Великдень. Водночас, як відомо, 22 квітня – день народження радянського вождя В. Леніна. Куди було вивезено скульптуру XVIII століття – ніхто не знає. Так радянська влада позбавила рівнян унікальної скульптури, приуроченої звільненню міста від епідемій.

Відновлення скульптури

Через багато років Богоматір знову зависочіла у Рівному. У 2003 році за сприянням тодішнього мера міста Рівне Віктора Чайки, було вирішено встановити нову скульптуру Божої Матері. Скульптор Володимир Стасюк та архітектор Леонід Закревський намагалися створити схожу скульптуру, користуючись старими фотографіями пам’ятника.

В підсумку нова колона вийшла дещо схожою на свою попередницю, однак не є її копією. У сучасної скульптури не має над головою німба, а біля ніг не лежить півмісяць. Та й встановили новий об’єкт не там, де був попередній. Нова скульптура зависочіла поруч із Воскресенським собором. Скульптуру було встановлено до 12-ї річниці Незалежності України.

Пізніше з’явилася ще одна колона

Цікаво, що у 2015 році у Рівному з’явилася ще одна колона Божої Матері. Щоправда, вона менш відома, ніж та, яка височіє в центрі міста. Другу, меншу за розмірами колону, було встановлено на вулиці Курчатова (у 2022 році перейменована на вулицю Володимира Стельмаха). Автором встановлення ще однієї скульптури Божої Матері у Рівному виступив Олег Півень.

До слова, у 2020-2021 роках під час пандемії коронавірусу біля підніжжя колони Божої Матері – тої, яка знаходиться в центрі, все частіше з’являлися квіти. В час, коли планетою розповсюджувався новий недуг, рівняни знову зверталися в молитвах до Богородиці з проханням відвернути епідемію.

А на початку лютого 2021 року рівненський фотограф Олександр Харват запропонував відновити особливу молитву біля статуї. Разом з однодумцями він запропонував підсвітити колону і при ній встановити лампадку, яку ввечері запалювали б. Ініціативу відомого рівненського фотографа підтримали і священнослужителі. 

Latest Posts

.,.,.,.,.,.,.,. Copyright © Partial use of materials is allowed in the presence of a hyperlink to us.