Субота, 27 Квітня, 2024

Винахідливі мешканці області: історія чоловіка з Рівненщини, який самотужки змайстрував вертоліт

Хто хоче – той шукає можливості, а хто не хоче – відмовки. Ця фраза влучно описує конструкторське звершення жителя селища Рафалівка, що у Вараському районі, Олександра Войтовича. Чоловік разом зі своїм батьком змайстрували легкий гвинтокрил, використовуючи для цього, як авіаційні матеріали, так і підручні засоби.

Як розповідав конструктор-аматор, він все життя мріяв літати. І майже в 40 років дитяча мрія Олександра Войтовича здійснила. Про шлях до мрії, клопітку працю та власні інновації в проєктуванні та розробці вертольоту – читайте далі на сторінках сайту rivne-future.com.ua.

Мріяв літати з раннього дитинства

Конструктор-аматор з села Рафалівка Олександр Войтович ще в дитячі роки мріяв піднятися в небо. За шкільною партою часто малював вертольоти, поки його однокласники вчилися. А ще з дитинства любив майструвати: власноруч зібрав велосипед, коли підріс, то зробив мотоцикла, а потім взявся за автомобілі.

Напевно, як-то кажуть, «гени брали своє», адже батько Олександра – Володимир Войтович за професією інженер-механік, чоловік все своє життя постійно щось ремонтував, збирав та навіть сконструював невеликий трактор для домашніх потреб.

Що ж до Олександра, то він після школи подався вчитися до Рівненського інституту водного господарства на механічний факультет. У 2021 році, коли всі дізналися про винахід чоловіка, він працював слюсарем в цеху з ремонту турбінного устаткування Рівненської АЕС.

Коли і як з’явилася бажання сконструювати свій вертоліт? За словами Олександра, він просто поставив собі мету і наполегливо йшов до неї. Працювати над гелікоптером почав у 2019 році. Спирався виключно на книжки з авіаконструювання, а от в Інтернеті, зокрема, в YouTube нічого цінного по темі не знайшов. Головним помічником і порадником Олександра у процесі роботи був його батько Володимир Макарович.

Олександр зізнавався, що якогось повного креслення конструкції майбутнього літального апарату не було. Креслив лише частково якісь деталі вертольота, а ось загальну картину тримав у голові.

Авіаційна техніка потребує якісних і надійних матеріалів

Виявляється, власноруч зробити гвинтокрил – це задоволення не з дешевих. Найдорожчі деталі у вертольоті Олександра – це двигун і лопаті. Останні конструктор встановив від справжнього радянського вертольота «КА-26». Їх обрізали і вдосконалили. Одна така лопать обійшлася винахідну в $1 тис. Недешево обійшлися і заклепки. Спочатку пан Олександр взяв алюмінієві, однак потім зрозумів, що під час руху вони не витримають вібрацій, тому їх повністю замінили на дорогі зі сталі.

Двигун чоловік поставив потужністю 80 кінських сил – від автомобіля «Honda Civic», редуктор від «Ford Sierra», а радіатор від «Газелі». Сидінням пілота слугувало звичайне офісне крісло. А деякі інші деталі конструктор разом з батьком виготовляв самотужки на токарному станку в гаражі. Пригодилися і підручні засоби, наприклад, довгими трубками вдовж хвоста слугували деталі з медичних нош.

Загалом, конструкція вертольота становила 300 кілограм. На літальному апараті Олександра Войтовича з Рафалівки за розрахунками можна було піднятися на висоту 2 тис. кілометрів.

«Розумію, що відчував Ігор Сікорський»

Від ідеї до втілення минуло два роки наполегливої роботи. Перше випробування конструктор провів влітку 2020 року на полі у своїй рідній Рафалівці. Однак воно виявилося невдалим – пан Войтович не зміг піднятися у повітря на власноруч сконструйованому літальному апараті. Врахувавши всі помилки, чоловік разом з батьком взявся за вдосконалення гелікоптера.

Весною 2021 року конструктор-аматор вирішив вдруге спробувати піднятися в небо на власному вертольоті. І цього разу в нього все вдалося. Розповідав, що як тільки апарат відірвався від землі, адреналін почав зашкалювати, а ще його переповнювала неймовірна радість. Ще б пак, адже мрія дитинства здійснила.

«Тепер я розумію, що відчував видатний авіаконструктор Ігор Сікорський, коли винайшов свій перший гелікоптер і почав літати», – ділився своїми враженнями після першого польоту Олександр Войтович.

Відтоді майже щонеділі у теплу пору року винахідник привозив свій літальний апарат на автомобільному причепі в поле, перед вильотом оглядав його та піднімався у небо.

До слова, влітку 2021 року пілот-аматор взяв участь у фестивалі-виставці саморобних літальних апаратів. Захід проходив на території Черкащини. Винахідник з Рівненщини став єдиним, хто продемонстрував вертоліт. А ще він став переможцем конкурсу.

На жаль, офіційно задокументувати гвинтокрил було неможливо, адже він не відповідав стандартам літального апарату. Все тому, що всі матеріали мають бути авіаційними. Проте винахідник не засмучувався. У планах чоловіка було створити повноцінний тримісний вертоліт, на якому можна було б безпечно пролетіти з точки А в точку Б.

Конструктор-аматор також був гордістю для своїх доньок – Катерини та Анастасії. «Тільки у нас є свій власний вертоліт»: радісно говорили дівчата та пишалися своїм татом-винахідником.

Latest Posts

.,.,.,.,.,.,.,. Copyright © Partial use of materials is allowed in the presence of a hyperlink to us.