П’ятниця, 26 Квітня, 2024

Невідоме Рівне: де в місті був “Інтим” в минулому столітті?

У 2015 році під мостом у центрі міста велося будівництво. Нині, на місці колишнього кінотеатру “Партизан” на Соборній 274, “виріс” великий торговельно-побутовий бізнес-центр. А сто років тому тут був…”Інтим”, розповідає “rivne-future.com.ua“.

Інтригуюча назва кінотеатру в Рівному

Якщо ви думаєте, що це була будівля де в минулому столітті надавали інтим послуги, то дуже помиляєтеся. “Інтим” – це кінотеатр. Як з’ясувалося у 1911-му році в нашому місті їх було три. За сто років ситуація трішки змінилися: у Рівному наразі функціонує один великий кінопалац “Україна” в центрі міста. 

Облаштовувати заклади для перегляду кінофільмів у Рівному почали з 1990-го року. Один з кінотеатрів, директором якого був Фердинанд Берндт, якраз і отримав цікаву назву “Інтим”. 

Згідно досліджень Людмили Леонової, які можна було прочитати на сторінках газети “Рівне вечірнє” за 2008-й рік, землю, на якій побудували кінотеатр, родина Берндтів взяла в оренду в тодішнього власника Рівного Станіслава Казимировича Любомирського ще в 1912-му році. В кінотеатрі була велика зала зі сценою та оркестрової ямою. Партер містив 476 місць та 6 лож. Також в будівлі були і балкони, проте на момент відкриття ще не працювали через недороблені сходи. Місце роботи кіномеханіка, а саме кабінка була зроблена з вогнетривкого матеріалу, східці до неї були виготовлені з металу, як і шафа для зберігання плівок з фільмами. Зал освітлювався електрикою, мав два електричних вентилятори та три витяжки. В будівлі був водопровід та декілька туалетних кімнат. Для дотримання протипожежних заходів у залі, де люди чекали своєї черги зайти в зал, знаходився гідрант. Дві квиткові каси були у вестибюлі. Будинок обігрівався від котла, який знаходився у підвалі. 

Ностальгія за “Партизаном” 

Через деякий час кінотеатр називався “Ампір”, “Новини”, в радянський період – “Комінтерн”. Під час німецької окупації тут функціонував кінотеатр для німецьких військових “Де-Лі”. Після того, як Рівне звільнили від фашистів і як відновилася радянська влада кінотеатр став “Партизаном”. Дослідники стверджують, що у проектуванні та розписі будинку кіно брав участь відомий архітектор та художник Георгій Косміаді. Саме “Партизан” пам’ятає чимало рівнян. 

Нормальний режим роботи в осередку кіномистецтва налагодилась не відразу. Так в минулому столітті писали про “Партизан” в головній обласній газеті “Червоний прапор”: “У вільний час ви хочете відпочити і йдете в кінотеатр “Партизан”. Але що вас тут чекає? Ми вже не говоримо, що вам можуть поламати ребра, що ви можете у фойє задихнутися від тютюнового диму. Це ще нічого. Головний удар чекає вас безпосередньо в залі. По-перше, ви не знайдете ні свого ряду, ні свого місця… Справа тут організована просто. Перед тим як починають впускати до залу, біля дверей збирається велика юрба людей, вони штурмом вриваються в зал і вибирають місце, яке їм сподобається… Кому пощастить, той примоститься, а кому ні — простоїть увесь сеанс. Дуже погані порядки у нашому кіно…”.

Після цієї публікації та численних скарг обурених глядачів, тут провели капітальний ремонт приміщення, облаштували фойе та естраду. Перед своїм закриттям частину приміщення кінотеатру здали в оренду під кафе. 

У 2006-му році “Партизан” продали за 760 тисяч гривень фірмі, яку пов’язують з нині покійним підприємцем Ярославом Диким. Його прізвище увічнене в народній назві ринку, який розташований поблизу колишнього “Партизана”. 

З 2006-го року будівля по-маленьку руйнувалася – і в кінці кінців її розібрали. 

Зараз тут височіє бізнес-центр з магазинами одягу та взуття. Над його назвою довго не думали. Ні, не “Інтим”, а всім звичний “Партизан”. А якби кінотеатр “під мостом” зберігся до наших днів, то святкував би свій 104-річний чи навіть більший ювілей. 

Latest Posts

.,.,.,.,.,.,.,. Copyright © Partial use of materials is allowed in the presence of a hyperlink to us.