Вівторок, 19 Березня, 2024

12 найстаріших вулиць Рівного: про що вони розповідають?

У місті Рівному є багато старих вулиць, з якими пов’язані цікаві історії з минулого. Деякі з них навіть по сьогодні зберігають згадки з минулих часів. Зокрема, йдеться про такі вулиці, як Соборна, Дубенська, Дорошенка, Словацького, Шопена, Міклера, Шевченка, Петлюри, Шкільна, Замкова, 16 Липня, Поштова. Далі про це читайте на «rivne-future». 

Про вулицю Соборну

У середині ХІХ століття в Рівному проклали дорогу, яка стала частиною Києво-Брестського шосе. Вулиця, по якій простягалися три кілометри дороги, з’єднала околиці і центр міста. Так вона стала головною магістраллю в Рівному. А нині її протяжність становить шість кілометрів.

Спочатку ця велика вулиця називалася Шосейною, а пізніше її найменування змінювали декілька разів – на Романівську, 3 Травня, Німецьку, Сталіна і Ленінську. 

Наприкінці ХІХ століття на головній вулиці міста збудували дві визначні споруди – православний Свято-Воскресенський собор і римо-католицький костел Святого Антонія. Саме тому у 90-х роках минулого століття цю вулицю назвали Соборною. 

Крім того, впродовж років тут розміщувалися головні державні установи, великі магазини і популярні серед туристів готелі. 

Про вулицю Дубенську

Вулиця Дубенська теж вважається однією з найбільших і найстаріших у місті. Вона є центральною вулицею в мікрорайоні Боярка. Оскільки ця вулиця стала складовою частини дороги на місто Дубно. Вона розташована на місці, яке наприкінці ХVІІІ століття було назване Дубенським передмістям. 

До кінця 20-х років вулиця була пронумерована лише з непарного боку, бо по правій стороні знаходилося військове містечко. А наприкінці 20-х рр. до складу міста ввійшли землі, що раніше належали селу Дворець. З того часу нумерація парної частини вулиці Дубенської розпочиналася від перехрестя з вул. Теліги.

В польський період ця вулиця називалася Віспіанського, а в радянські часи її двічі перейменовували – на Ворошилову та Паризької Комуни.

Цікаво, що у міжвоєнний період на цій великій вулиці знаходився млин, власником якого був Н.Г. Мусман. Його онук Амос Оз став відомим письменником в Ізраїлі.

Сьогодні на Дубенській можна побачити старовинне кладовище і військовий меморіал.

Про вулицю Петра Дорошенка  

Ця вулиця з’явилася у місті в середині дев’ятнадцятого століття. Спочатку вона мала назву Томарівська. Тут розміщувалися римо-католицьке кладовище і каплиця Святого Юзефа, які, на жаль, були зруйновані в радянський період. 

У двадцятому столітті (1920-1930 рр.) вона мала назву Легіонів. У 33-му будинку знаходилася Волянська синагога. А в будівлі під номером 55 була фабрика «Сток», де виготовляли мило. У 1935-му році на вулиці звели Будинок старців Римо-католицького товариства доброчинності.

Під час Другої світової війни німецькі війська звели на вулиці П. Дорошенка гетто, де поселяли євреїв, які пізніше були знищені. 

Про вулицю Словацького 

Вона з’явилася у місті в кінці ХІХ століття. Спочатку цю вулицю називали провулком Бармацький, а потім Гоголівський. І лише в першій половині 1930-х років її назвали на честь польського поета Юліуша Словацького. 

У Рівному ця вулиця здебільшого відома тим, що тут жили багаті люди та чиновники. Вони будували для себе і своєї родини дуже хороші і комфортні доми. Зокрема, на вулиці Словацького жили лікарі Ромський і Прохоров, письменниця Ольга Ткачук і відомий діяч Волинської губернії Дмитро Андро.

В 1960-му році і Рівному відбулася велика реконструкція, під час якої довелось забрати частину цієї вулиці. Сьогодні на Словацького розміщена церква Святого Миколая Чудотворця і єпархіальне управління Української автокефальної православної церкви.

Про вулицю Шопена  

Наприкінці ХІХ і на початку ХХ століть ця історична вулиця мала назву Волосна. Це пов’язано з тим, що у Рівному, яке входило у склад Російської імперії, розміщувалося волосне правління.

У післявоєнний період (від 1946-го по 2004-й роки) в приміщенні, де раніше знаходилася волосна управа, функціонувала Рівненська обласна наукова медична бібліотека. На жаль, до наших днів ця історична споруда не збереглася.

В польський період вулиця називалася Гмінна, а пізніше її перейменували на честь всесвітньо відомого польського композитора і піаніста Фредеріка Шопена.

Про вулицю Діонісія Міклера 

Діонісій Міклер – ірландський ландшафтний архітектор і ботанік, який зробив багато корисного для озеленення України. Він заклав приблизно п’ятдесят парків в нашій державі. Зокрема, на Рівненщині Міклер створив парки, які нині розташовані у місті Дубно, Мізочі, Городку, Невіркові та Боремелі. Крім того, він також зробив внесок у розбудову садово-паркового комплексу, що належить палацу Любомирських. 

Діонісій Міклер помер у Дубні і там був похований на старому польському кладовищі. Рівненська вулиця почала носити ім’я визначного архітектора з 2016-го року. 

У минулому столітті вулиця називалася Піша, а з 1950-го по 2016-й рік – Добролюбова. 

Про вулицю Шевченка

Це одна з найдавніших вулиць міста Рівне. Першу згадку про неї дослідники знайшли у джерелах, які датуються 29-м роком п’ятнадцятого століття. Тоді вулиця мала назву Супонівська. Вона також називалася Омелянівська, а згодом Сільська. Третє найменування, напевно, найбільше підходило для опису цієї вулиці, адже свого часу тут жили люди, які займалися сільським господарством. 

Коли на західні українські землі прийшла польська влада, вулиця почала носити ім’я Т.Г. Шевченка. 

Про вулицю С. Петлюри

Вулиця з’явилася у ХІХ столітті. Тоді вона називалася Аптекарська, а згодом її декілька разів перейменовували – на Гоголівську, 13 Дивізії, СС, Червоноармійську. 

Цю вулицю в основному населяли заможні люди. Тому не дивно, що тут розміщувалися серйозні державні установи, освітні та культурні заклади Рівного.

Відтоді як Україна здобула статус незалежної держави, вулиця носить ім’я відомого військового і політичного діяча Симона Петлюри (1879-1926 рр.).

Про вулицю Шкільну 

Шкільна – це ще одна найдавніша вулиця міста. За даними археологічних досліджень, вона з’явилася ще в середньовіччі. 

На вулиці Шкільній жило багато євреїв. Тут вони будували для себе доми, синагоги і молитовні будинки. А оскільки синагоги, яких тут було чимало, функціонували як шкільні заклади, вулицю назвали Шкільна. 

Про вулицю Замкову

Свою первісну назву вулиця зберегла до наших днів ще з часів свого заснування. Єдине, що змінювалося, – це її протяжність і напрямок. Спочатку вулиця починалася від ринкової площі і прямувала до замку Несвицьких, а згодом (з 18 ст.) – до палацу Любомирських.

Єврейське населення тут переважало. На Замковій було багато синагог, і саме тут розміщувалася перша змішана приватна єврейська гімназія. 

Про вулицю 16 Липня

Колись вона носила назву Директорська. Це тому, що тут жив директор Рівненської гімназії, яка теж знаходилася на цій вулиці. Пізніше вулицю перейменовували аж сім разів. 

Вулиця 16 Липня унікальна тим, що на ній знаходяться історичні будинки, які звели наприкінці ХІХ і на початку ХХ століть. В минулому столітті тут функціонували важливі заклади Рівного: українська приватна гімназія, початкова школа, художня школа, лікарня, Товариство Червоного Хреста, бібліотека, перший радіокомітет та інші.

Про вулицю Поштову 

На початку минулого століття на цій вулиці знаходилася стара пошта. А у 1920-ті роки тут збудували кінотеатр «Новий Світ». Тоді вулиця отримала назву нового кінотеатру. 

Цікаво, що на Поштовій вулиці мешкали відомі лікарі Виноградов і Сегал, письменник Кравцов, журналіст Друзенко, поет Куліш, скульптор Бізюк і футболіст Антонюк.   

За матеріалами: radiotrek.rv.ua

Latest Posts

.,.,.,.,. Copyright © Partial use of materials is allowed in the presence of a hyperlink to us.