З початком повномасштабної війни на територію Рівненської області приїхало чимало вимушених переселенців. Більшість наших співвітчизників втратили рідних, житло, документи, мрії на щасливе майбутнє та не мають куди повернутися назад після перемоги.
Міська влада на чолі з Олександром Третяком турбується про знедолених земляків, а місцеві жителі активно долучаються до волонтерської діяльності. Небайдужі рівняни та підприємці намагаються забезпечити всім необхідним внутрішньо переміщених осіб. Якщо одягу, взуття, засобів особистої гігієни вистачає, то постає питання з вільним житлом. Частково вирішити проблему пропонує керівник етнопарку Ладомирія, що розташований на території Радивилівської громади. Далі на rivne-future.com.ua.
Ідея виникнення соціального проекту
Очільник етнопарку Ладомирія Володимир Дзьобак пропонує в короткі терміни побудувати комфортне житло для вимушених переселенців. Керівник розповідає, що планує зі своєю командою протягом місяця забезпечити дахом над головою тих осіб, які переїхали на Рівненщину через воєнні дії та не мають куди повертатися.
Ідея виникла після розповіді жінки з Маріуполя, з Азовсталі. Перші дні переселенка не могла говорити про жахіття, що вона пережила. Згодом дізналися, що жінка все втратила і мріє про дах над головою. Володимир Дзьобак перейнявся цією історією і вирішив допомогти знедоленим жителям.
Відомо, на території етнопарку з початком війни облаштували гуманітарний штаб. Спочатку в приміщенні організували пункти збору одягу, побутової хімії, засобів гігієни, їжі. Таку допомогу розприділяли між вимушеними переселенцям, а частину відправляють в гарячі точки на потреби військових.
З часом стало зрозуміло, що можливості штабу потрібно розширювати і гуманітарна допомога та фінансова підтримка не можуть забезпечити всіх потреб переселенців. Вирішили їм звести житло з місцевих доступних матеріалів.
Як просувається проект та звідки беруть інформацію
Володимир Дзьобак не приховує, що проект потребує неабияких зусиль великої команди спеціалістів. У планах побудувати саме таке житло, щоб воно було комфортним для проживання у будь-яку пору року. З існуючих проектів розглядали такі, які пропонують зведення будинку, де літом гаряче, в взимку холодно. Архітектори прагнули віднайти альтернативний варіант. Кожен елемент житла викликає дискусії, проте основними вимогами є: зведення в найкоротші терміни, зручність та комфорт, використання доступних, місцевих, екологічних матеріалів.
Вирішили використати канадську технологію. За подібними проектами будують в США, Канаді, Норвегії та інших країнах. Ідею втілюють разом з архітекторами з Бучі та Гостомеля.
Каркасно-щитову конструкцію виготовили майстри меблевого виробництва, що діє на території етнопарку. Фундаментом, стінами та дахом займалися представники Радивилівської громади. Наступним етапом є облаштування навколишньої території та інтер’єрні роботи.
Таким житлом планують забезпечити тих переселенців, які втратили свої заощадження і не можуть заробити на квадратні метри. Фактично його отримають літні люди, а взамін лише сплачуватимуть комунальні послуги.