Вівторок, 10 Вересня, 2024

Невідоме Рівне: Африка, Америка, Кавказ та Франція в одному місті

“Варшавська”, “Версаль”, “Берлінська”, “Сан-Ремо” – все це про Рівне сто років тому. Саме так колись називалися готелі в нашому місті в XIX-XX столітті. Далі на rivne-future.

Навіть сто років тому рівняни називали заклади торгівлі та відпочинку красивими іншомовними назвами – ніщо, як то кажуть, не нове у цьому світі. 

Колись у одному місті були одразу і “Америка”, і “Африка”, і “Кавказ”, і навіть “Франція”. 

“Америка” та “Африка” в Рівному 

У минулому столітті у Рівному були вулиці Африканська та Американська. Вони знаходилися в районі пивзаводу: Африканська – це сучасна вулиця Петра Могили, а Американська – теперішня Маяковського. Район, де зараз знаходиться загальноосвітня школа №3, у народі називали “Америкою”. 

А недалеко від “Америки” була “Воля“. Таку назву мав район в Рівному, що знаходився за мостом у напрямку кінотеатра “Космос” ( зараз у будівлі колишнього кінотеатру розміщений нічний клуб “Лагуна”). Назва “Воля” походить від поняття “земельний наділ, який тимчасово не оподатковується). 

Тут селились новоприбулі люди із сільської округи, які за наділ землі певний час не платили земельних податків. Пільги їх жителів закріплювалися і в юридичних документах. 

Згідно плану 1785 року на” Волі” було 50 дворів, була церква, каплиця, католицьке кладовище, магазини. Згодом сільське населення включалося у міське життя, тим самим змінювався рід їхніх занять, колишні селяни ставали ремісниками. 

Наразі” американський” колорит має зовсім інший район Рівного – з самого моменту створення мікрорайон Північний, мабуть через щільну забудову тільки багатоповерхівками, молодь почала називати “Нью-Йорком” або просто “Йорком”. 

У Рівному були не тільки “Африка” і “Америка”, а ще й “Кавказ” і навіть “Франція”. 

“Кавказ” в Рівному

“Кавказ” у Рівному і досі залишається там, де був сто років тому – про його розташування промовисто голосить назва вулиці Кавказької, що поблизу облдержадміністрації. Тодішня молодь назвала дану місцевість “Кавказом” через її холмистий рельєф. Адже відразу за рівненським “білим домом” починається підвищення, на якому розташована загальноосвітня школа №5, та й там, де Кавказька переплітається з вулицею Міцкевича, дорога теж стрімко веде вгору. 

Вулиця Міцкевича колись називалася Бармацькою, бо прямувала до села Бармаки. На перехресті вулиць Кавказької і Міцкевича до початку 1930-х років був млин. 

У міжвоєнний період ХХ століття на “Кавказі” проживали родини різних національностей, здебільшого це були незаможні містяни. Євреї, яких у цій місцевості було досить багато, були знищені нацистами в роки Другої світової війни. 

Що ж було “французького” на сучасній вулиці гетьмана Мазепи, що починається від Симона Петлюри в сторону продовольчого ринку  та вулиці Шевченка – сказати важко. Проте факт залишається фактом: у минулому столітті ця вулиця чомусь гордо іменувалася Французькою! 

Мандруйте цікавими вулицями Рівного, адже кожна з них приховує безліч історій, пам’яток архітектури, секретів і таємниць. Варто поспішили, адже сучасні дизайнери та архітектори спотворили вже достатню кількість вулиць Рівного та історичних будинків. 

Latest Posts

.,.,.,.,.,.,.,. Copyright © Partial use of materials is allowed in the presence of a hyperlink to us.