Субота, 27 Квітня, 2024

Рівне готується до відкриття проекту “Таємничі підземелля Рівного”

Остання неділя серпня – день міста Рівне. Саме в цей день відбудеться подія, на яку рівняни чекають вже декілька років – відкриття “Таємничих підземель Рівного”, розповідає “rivne-future.com.ua“.

Робота над проектом “Таємничі підземелля Рівного”, що знаходиться у парку Шевченка працювали три роки. Його реалізація залежала від коштів Євросоюзу та бюджету міста. 443 тисячі гривень – це грант з Брюсселю, а два мільйони гривень дали з міської казни. На даний момент робота ще триває: монтаж тематичних експозицій, вкладання бруківки та обліцовка гранітом чаші фонтану Богатиря, відомого як “Стоматолог”. 

Наразі вже змонтована перша експозиція в одному з оглядових кіл проекту “Таємничі підземелля Рівного”. 

“Еволюція військової агресія” – така її назва, автором якої є художник-монументаліст Анатолій Гайдамака. А щодо графіки, то нею займалася здолбунівчанка Валентина Кобріна. Шукали та обробляли експонати реставратори. 

За словами реставратора Євгена Заблоцького “Суспільному“, представлений об’єкт був знищений війною, тому ми маємо продемонструвати всю агресію та злість цих епох: від кам’яного віку, кам’яний наконечник діориту, бронзовий період, скіфи, Русь, Литовська доба, Російська імперія, війни, в яких постійно брали участь українці – Перша світова, Друга світова.

Трішки історії

Нагадаємо, що проект “Таємничі підземелля Рівного” реалізовують на місці, де колись був палац Любомирських. 

У XIX столітті тут проживала родина Любомирських, починаючи від Фредеріка. Самою цікавою постаттю, за словами реставратора, був Казимир. У палаці він жив довго: писав твори, займався інвестиціями, фінансував розвиток науки, збудував костел (зараз – Рівненська обласна філармонія). 

Все це можна буде побачити в експозиції найбільшого оглядового кола. Крім цього там організують три підставки круглої форми з предметами з галузі науки, мистецтва і довкілля. Таким способом, за твердженням Євгена Заблоцького, втілять у життя символ збереження культурної спадщини. 

Що можна буде побачити на відкритті? 

Будівля палацу була знищена під час воєнних дій Другої світової, а підземелля під нею знайшли восени 2016-го року. Тоді обвал асфальту сприяв цій особливій знахідці. За словами начальника міського управління культури і туризму в Рівному Тараса Максименка, саме в той період і виникла ідея його розчистити, провести всі необхідні реставраційні роботи та зробити цікавим та впізнаваним туристичним об’єктом. 

Незабутнє відкриття історичного об’єкту Максименко анонсує на 30 серпня. Всі охочі, поки, зможуть побачити тільки зовнішню частину підземелля. 

За його словами, внутрішня частина теж буде готова, але вона буде передана з балансу управління на баланс парку культури і відпочинку ім. Т. Г. Шевченка. 

Чому так? А тому, що це одна з вимог Єврокомісії, за кошти якої і реалізовувався цей проект. 

Всі будівельні роботи вартували майже 10 мільйонів гривень. Стосовно реставрації, то четвертина цих коштів пішла на те, щоб даний об’єкт простояв не один рік, а сотню, а то й дві. 

Зараз робітники активно здійснюють біоцидну обробку підземель. Все для того, щоб відвідувачі не дихали пліснявою. 

До слова, доступ в муровані склепіння, на даний момент, закритий. А ще, у зовнішній частині буде, улюблений всіма рівнянинами, пам’ятник “Богатир”. Правда не на своєму звичному місці. Чашу фонтану трішки змістили, аби вода не знищила об’єкт. 

А ще на грандіозному відкритті “Таємничих підземель Рівного” 30 серпня можна буде насолодитися творами композитора Казимира Любомирського. 

Latest Posts

.,.,.,.,.,.,.,. Copyright © Partial use of materials is allowed in the presence of a hyperlink to us.